Kırım’da Müslümanlık Karşıtı Eylemler

Şehirlere Haç anıtların dikilmesinin ardından Kırım'da bir doktor hastasına yazdığı reçetede Aziz Luka'nın kalıntılarını ziyaret etmesini yazdı.


Rusya’nın 2014’ten bu yana işgal altında tuttuğu Kırım’da Kırım Tatar toplumun dini inançlarına da saldırılar devam ediyor. İlk olarak Kırım’da bir doktor hastasının reçetesine Aziz Luka’nın kalıntılarını ziyaret etmesini yazdı. Kulak burun boğaz doktoru olan Yuriy Bolonenko yazdığı reçeteyi savunarak “Evet, bunun etkisi var. Ben insanın sorununu çözemediğim zaman istisnai durumlarda böyle yazıyorum. Hastanın bir şikayeti mi var? Yoksa Müslüman mı? Müslümansa bile şifayı bulur” ifadelerini kullandı.

Bugün ise Kırım’ın dört bir yanına asılan haçlar gündeme geldi. Sudak bölgesinde bugün 2 haç anıt dikildi, Rus haber kaynakları ise dikilen bu haçlar hakkında “Eski geleneğe göre, Rusya şehirlerinin dört tarafına haçlar dikilir. Haçın dört kenarı gibi… Öyle olmalı… (Rusya’nın) birçok şehrinde ve bizim Kırımımızda da öyledir.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: QHA

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.