Kırım’ın işgalinin 7. Yılı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Kırım’ın işgalinin 7. Yılı

Rusya’nın Kırım’ı işgali bundan yedi yıl önce 20 Şubat 2014 yılında başladı.

20 Şubat 2021
Esra Çam

 

Kırım’ın işgalinin 7. yılı

Kırım’ın Ruslar tarafından işgalinin üzerinden tam yedi yıl geçti. Ruslar, 20 Şubat 2014 tarihinde çeşitli bahaneler ileri sürerek Kırım’ı işgal etti. 2014 Mart ayında “sözde referandum” düzenlenerek Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Daha sonraki yıllarda Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul etti. Tüm bunlara rağmen 2014’ten beri Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler kaçırılıyor, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.
(Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/kirim-da-rus-isgali-7-yil-once-20-subat-ta-basladi/303959/ 20.02.2021)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları