Libya’da Türk Gemisi Alıkonuldu

Libya'da Türk gemisi General Hafter kuvvetlerince alıkonuldu.


Libya ile yapılan anlaşma Yunanistan tarafından sertçe eleştirilmiş, Türkiye Dışişleri ve Savunma Bakanlığı konu hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Libya hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekli görülür ve ihtiyaç olursa bölgeye asker gönderilebileceğini ve harekatın mümkün olduğunu söylemişti.

Libya’da General Hafter’e bağlı kuvvetler Türk gemisini alıkoydu. Reuters’in paylaştığı bilgilerde Derne açıklarındaki gemi Ulusal Libya Ordusu tarafından durduruldu ve Ras El Hilal Limanı’na çekildiği duyuruldu. ULO Sözcüsü Ahmed Mismari yaptığı açıklamada denetim ve yükünün tespiti için geminin limana çekildiğini duyurdu aynı zamanda mürettebattan 3 kişinin pasaportu da Reuters haber ajansıyla paylaşıldı.

Libyalı Kardeşlerimizin Yanında Olmaya Devam Edeceğiz

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bugün Libya hakkında açıklamalarda bulundu. Akar “Suriye’de olduğu gibi barış, huzur ve güvenlik sağlanana kadar Libya’da da kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. Akar konuşmasında Libya’yla yapılan anlaşmalar hakkında “Bu adımlar ile her iki ülkenin hak ve menfaatleri doğrultusunda tamamen BM kararlarına ve uluslararası hukuka uygun bir şekilde, deniz yetki alanları kayıt altına alınarak bölgede oldubittilere izin verilmeyeceği açık bir şekilde ortaya konmuş ve haklarımızın korunması sağlanmıştır. Köklü tarihi, kültürel, ekonomik bağlarımız olan Libya ile güvenlik ve askeri iş birliği kapsamındaki faaliyetlerimize de devam edeceğiz. Yedi iklim üç kıtaya barışı, huzuru ve adaleti götüren atalarımızdan aldığımız ilhamla ve milli, manevi değerlerimiz doğrultusunda bugüne kadar mazlum ve mağdurların yanında olduk. Aynı şekilde bugün Suriye’de olduğu gibi Libya’da da barış, huzur ve güvenlik sağlanana kadar Libyalı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Türkiye, savunma sanayisindeki stratejik ihtiyaçlarını kendisi tasarlayabilir, geliştirebilir, üretebilir ve bunların ihracatını yapabilir hale gelinceye kadar durmayacağız, dinlenmeyeceğiz, gece-gündüz çalışacağız. Yapabildiğimizi, üretebildiğimizi gördük, bundan sonra da üretmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.