Londra’da Azerbaycan ile ilgili uluslararası haber ve analiz sitesi yayın hayatına başladı

29 Ekim’den itibaren Londra’da ağırlıklı olarak Kafkasya ve Azerbaycan coğrafyasındaki güncel gelişmeleri konu alan yeni bir uluslararası haber ve analiz sitesi açıldı.


 

Bakü

 

“Azerbaijan in Focus” (Azerbaycan Odakta)  isimli İngilizce multimedya platformu,  siyaset, uluslararası ilişkiler, kültürel çeşitlilik, iş dünyası, ekonomi, kültür, tarih ve etnoğrafi ile eğitim alanlarında yayın yapıyor.

Platformun kurucusu Taleh Bağıyev, bu konuda şunları bildirdi: “Azerbaijan in Focus”, henüz keşfedilmemiş bir boşluğu dolduruyor ve Azerbaycan’a ilgi gösteren ve sayısı artan okuyucuların ihitiyacını karşılıyor. Sitede, Azerbaycan ve Batılı gazetecilerin, etkili bilim insanlarının, uzman ve yorumcuların haber, makale, görüş ve yazılarına yer verilecek.

www.azerfocus.com adresinde geniş video ve sosyal medya içeriğiyle şu anda çevrim içi olarak yayın hayatına başlayan platform çerçevesinde, 2021 yılından itibaren aylık matbu dergi basılıp Avrupa’nın önde gelen şehirlerinde dağıtılacak.

Taleh Bağıyev, “Azerbaijan in Focus” fikrinin Azerbaycan Devlet Başkanı Yardımcısı Mehriban Aliyeva’nın, Vatandaşlarımız ve Azerbaycan dostları için haber alanında daha çok etkinlik gösterilmesi konusunda yaptığı çağrı üzerine kurulduğunu bildirdi.

“Kafkasya’da Ermeni Meselesi” ve “Hocalı Faciası: Uluslararası Bakış” isimli kitapların yazarı Taleh Bağırov şunları ekledi: “Yaklaşık otuz yıldır Ermenistan uluslararası hukukun gerektirdiği sorumlulukları yerine getirmiyor. Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in dediği gibi, ülkemiz kendi toprak bütünlüğünü inşa etmek için kendi topraklarında mücadele veriyor.”

Haber sitesinin editörü Nil Watson, “Azerbaijan in Focus” ile ilgili şunları söyledi: “Londra’da kurulan Azerbaycan’la ilgili ilk medya platformlarından biri olarak, Azerbaycan’ın adalet sesi olmak için güçlü bir yayıncılık, inceleme ve akademik merkez kurmayı hedefliyoruz. Tarafsız, âdil ve ilgi çekici içerik sunmakla birlikte, yalan ve sahte bilgileri ortaya çıkarmak ve düzeltmek için çalışacağız.”

 

Azerbaijan in Focus

Kaynak: Azerbaijan in Focus (www.azerfocus.com)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.