Makale Yarışması Sonuçları

23 Nisan’ın 100. Yılı: Millî Egemenlik Makale Yarışması sonuçlandı.


Her milletin kırılma noktaları vardır. Bu sınırda bir millet yok olur yahut küllerinden yeniden doğar. Türk milleti, her seferinde bu kırılma anlarından alnının akıyla çıkıp, yepyeni ve tertemiz başlangıçlar yapmayı bilmiştir. Bunlardan sonuncusu ve sonsuzu olmasını dilediğimiz, göz bebeğimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, o buhranlı yılların yürek burkan acılarının arasında bir avuç vatanseverin çıktığı yoldaki duraklarından birindeki, Amasya Genelgesi’ndeki “Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.“ ifadesi, aziz Türk milleti için adeta bir kutup yıldızı olmuştur. Bu şiarın hayat bulmaya başladığı ilk yer ise bugün asırlık yaşa ulaşan ve milletin sesinin, nefesinin ebediyen en gür şekilde duyulup, hissedileceği Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir.

Millet egemenliğinin varlık-yokluk ekseninde sarsılmaz bir öneme sahip olduğu bilincinden hareketle, bugünün Türkiye’sinin çağdaşlaşma yolunda emin adımlarla ilerlemesine ufacık bir katkı için Millî Düşünce Merkezi ve Millî Strateji Araştırma Kurulu olarak başlattığımız “23 Nisan’ın 100. Yılı: Millî Egemenlik Makale Yarışması”na ülkemizin dört bir tarafından pek çok yazar başvurmuştur. Bu teveccüh, Türkiye’nin, kutlu mirasına nasıl sahip çıktığını en güzel şekilde gösterirmiştir. Öte yandan güven konusunda çokça tereddüt yaşadığımız şu günlerde, kurumlarımıza duyulan itimat bizler için en önemli motivasyon kaynağı olmuştur. Bu anlamda katılımcı tüm yarışmacılara teşekkürü bir borç biliriz. Her bir yazarın kabiliyeti ve millî meselelerdeki birikimleri, daha da önemlisi hassasiyetleri aşikârdır. Bu vesileyle tüm yazarlara Millî Düşünce ve MİSAK sitelerimizin kapılarının daima açık olduğunu belirtiriz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yılını kutladığımız bugünde, yapılan yarışmada herhangi bir sıralama yapılmaksızın, aşağıda yazarları ve başlıkları verilen 5 (beş) yazının MİSAK internet sitemizde yayımlanmaya değer görüldüğünü kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Millî Düşünce Merkezi ve Millî Strateji Araştırma Kurulu

  • Özge Yıldız– Türk Siyasî Tarihimizde 23 Nisan Ulusal Egemenli ve Çocuk Bayramı
  • Hande Araz Tekin– Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Millî Egemenlik Yolunda Atılan Adımlar
  • Taha Yasin Koçoğlu– Hâkimiyet Milletindir
  • Numan Gültekin– Türk Devletinin Değerler Dizisi
  • Elif Yavaş-Türkiye Millet Meclisi’nin ve Millî Egemenliğin 100. Yılında Türkiye (1920-2020)
Yazar

MDM

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.