Meclis İnsan Hakları Komisyonundan Çin Heyetine Çağrı

Uygur Türklerine yapılan zulümlerle gündemde olan Çin'in insan hakları heyetinin Türkiye'yi ziyaret etmesi dikkat çekmişti. Mecliste çeşitli görüşmeler yapan heyet Türkiye Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ile görüştü.


Uygur Türklerine yapılan zulümlerle gündemde olan Çin’in insan hakları heyetinin Türkiye’yi ziyaret etmesi dikkat çekmişti. Mecliste çeşitli görüşmeler yapan heyet Türkiye Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ile görüştü. Heyeti kabul eden Çavuşoğlu “Uluslararası kuruluşlar Doğu Türkistan’a gidebilmeli” açıklamasını yaptı.

Görüşmede Çin’in Doğu Türkistanda yaptığı insan hakları ihlalleri ve konu hakkında raporlar gündeme getirildi. Çavuşoğlu açıklamasında “Uygur Özerk Bölgesi’nde son dönemlerde özellikle hem basına hem birtakım kurum ve kuruluşlara bazı raporlar yansıdı. Raporlar muvacehesinde yaşananlarla ilgili olarak da özellikle sizlerden bu konuda bilgi alma, müzakere etme fırsatını bulduğumuz için son derece memnunuz. Uluslararası kuruluşlar Doğu Türkistan’a rahatlıkla gidebilmeli. Bu konuda Türkiye ile iş birliğine de açık olunmalı” ifadelerini kullandı.

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.