Mesut Özil’den Doğu Türkistan Mesajı

İngiltere Premier Lig takımlarından Arsenal’in formasını giyen Türk futbolcu Mesut Özil, Çin’in Doğu Türkistan’daki Türklere işkenceleri ve insan hakları ihlallerine tepki gösteren bir paylaşım yaptı.


İngiltere Premier Lig takımlarından Arsenal’in formasını giyen Türk futbolcu Mesut Özil, Çin’in Doğu Türkistan’daki Türklere işkenceleri ve insan hakları ihlallerine tepki gösteren bir paylaşım yaptı. Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Mesut Özil, batı medyasında Doğu Türkistan haberleri yapılırken Müslüman dünyasının buna sessiz kaldığını belirtti.

“Hayırlı Cumalar Doğu Türkistan” hashtagiyle yayınladığı yazı da şu ifadelere yer verdi:

“…Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür. Hz. Ali ne güzel demiş: ‘Zulme engel olamıyorsanız, Onu herkese duyurun!’ Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur… Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır….”

Çinliler Rahatsız Oldu

Özil’in yaptığı paylaşım, Çinlileri rahatsız etti. Arsenal Kulübü’nden Özil’in mesajıyla ilgili bir açıklama geldi.

Çinlilerden gelen yoğun tepki üzerine Çin’in sosyal medya platformu Weibo’dan yapılan açıklamada, “Bu paylaşım Mesut Özil’in kişisel fikridir. Arsenal, bir futbol kulübü olarak siyasi konulara karışmama konusundaki çizgisini korumakta kararlıdır” denildi.

Yazar

Oğuzhan Kaycıoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.