MİSAK- Millî Strateji Araştırma Kurulu – Dünyaya Türkçü Bakış
MDM- Millî Strateji Araştırma Kurulu
MİSAK logo

Devlet

Nesib Nesibli    23.03.2020
"Devlet" Antik Yunan ve Roma'dan başlayıp Aydınlanma Avrupası'na kadar uzanan bir gelişim süreci içerisinde modern biçimine kavuşmuştur. Pek çok aydınlanma düşünürü bu kurumun yapısını ve işlevlerini tartışmış, açıklama gayretinde bulunmuştur.

Kuzey ve Güney Azerbaycan’da milletleşme meselesi: Yol ayrımı

Nesib Nesibli    19.03.2020
Yazarımız Nesib Nesibli'nin Azerbaycan Tarihi hakkındaki yazısının bu ilk bölümünde genel olarak dünya devletlerinin, imparatorlukların durumu ve millet - devlet süreçleri ele alınıyor.

Bildiğini bilip bilmiyorum, bilip bilmediğini bilmiyorum, ne bileyim ben? Haddini bil Rüknettin!

Afşar Çelik    06.03.2020
Her şeyi biliyor muyuz, bildiğimizi mi sanıyoruz, bildiğimizi sandıklarımız sadece kendi gerçekliklerimiz mi? Peki "her şey" diye bir şey var mı?

Oğuznamelerle uğraşırken neler gördü bu gözlerim

Ahmet Bican Ercilasun    04.03.2020
Yazarımız Ercilasun Oğuzname çalışmalarıyla ilgili önemli konulara parmak basıyor. Yanlışlar, dikkatler, tarihlendirmeler... Türk Dili dergisinin Şubat sayısında çıkan bu sohbet tadındaki makaleyi okuyucularımızın da görmesini istedik.

Doğu Akdeniz’in paylaşım mücadelesi ve Türkiye

Mehmet Onur Karadayı    03.03.2020
Vatan sadece topraktan ibaret değildir. Denizler de vatanın bir parçasıdır. Bu vatanın sahibi Türk Milletidir dolayısıyla adı Türk Mavi Vatanı'dır. Türk Mavi Vatan'ı devredilemez, vazgeçilemez… Denizlerdeki vatanımızın karadan hiçbir farkı yoktur.