Moskova’da Karabağ atlarını konu alan filmin tanıtımı yapıldı

medeniyettv.az web sitesinin haberine göre, Moskova'nın merkezi hipodromunda "Dace" adlı kısa metrajlı filmin tanıtımı yapıldı.


 

 

Azerbaycan ve Rus oyuncularının rol aldıkları film, Unicorn Challenge sinema şirketinin yapımı. Filmin yönetmenleri ise, Anar Ömerov ve Ava İsmayılova.

“Dace” isimli filmde, Azerbaycan’ın sembollerinden biri olan Karabağ atları anlatılıyor. Yapımcılar, Leton ressamı Dace Strausa’nın Karabağ atlarına sevgisi vasıtasıyla seyircilere bu nâdir at cinsi hakkında bilgi veriyor, aynı zamanda Azerbaycan’ın kadim Karabağ toprağından söz ediyorlar. Ana amaç ise, soyu tükenmekte olan bu at cinsinin yaşatılması gerekliliğinin dünyaya duyurulmasıdır.

Bir süre Azerbaycan’da yaşayan ressam Dace Strausa’nın nâdir Karabağ atlarına olan sevgisi, silsile resim eserlerinin ortaya çıkmasına sebep olmuş. Bu eserlerinde Karabağ atlarının zarafetini, ihtişamını ve benzersizliğini tasvir eden sanatçının resimleri, Bakü ve Moskova dahil çeşitli şehirlerde sergilendi.

Filmin yönetmenlerinden Ava İsmayılova, bu konuyu ele alarak Karabağ atlarının sayısının azalmasına dikkat çekmek niyetinde olduklarını belirtti. Filmin, “Dace” olarak adlandırılmasının sebebinin ise, ressam Dace Strausa’nın Azerbaycan kültürüne ve Karabağ’ın tarihine olan sevgisinden kaynaklandığını kaydetti. Yönetmen, gelecekte bu konuda uzun metrajlı filmin çekileceğini de ekledi.

 

Kaynak: Moskvada Qarabağ atlarına həsr olunmuş filmin təqdimatı olub (01/02/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.