“Musa Dağı 1915: Bir isyan mı, direniş mi?” başlıklı konferans

22 Ekim 2020 Perşembe günü, Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi Tarih Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Kemal Çiçek, “Musa Dağı 1915: Bir İsyan mı Direniş mi?” başlıklı bir sunum gerçekleştirecektir.


Paylaşın:

 

Musa Dağı Ermenilerinin, sevk ve iskânı kabul etmeyip dağa çıkmaları ve orada Osmanlı jandarmasına karşı direnmeleri, Ermeni mitolojisinde yer alan bir olaydır. Ermeni iddialarına sempati duyan yazarlar ve araştırmacılar, Musa Dağı Ermenilerinin sevk ve iskâna karşı direniş hikâyesini bir kahramanlık olarak benimsemişlerdir. Ermeni tarih yazımı açısından önem taşıyan bu isyan sırasında Batı kamuoyunun dikkatinin çekilmesi sağlanmış, İtilaf devletleri donanması isyancılarla daima iletişim ve iş birliği içerisinde olarak 5000 kadar isyancıyı Port Said limanındaki kamplara nakletmeyi başarmıştır.

Prof. Dr. Kemal Çiçek sunumunda, bugüne kadar çok az değerlendirilen Osmanlı kaynaklarını temel almakla birlikte, Amerikan, İngiliz ve Kızılhaç belgeleri ışığında Musa Dağı isyanının bir analizini katılımcılarla paylaşacaktır. “Musa Dağı olayı isyan mı, direniş midir?” sorusundan yola çıkan Prof. Dr. Kemal Çiçek, Musa dağı Ermenileri ile ilgili iddialara bu sunumda cevaplar arayacaktır.

Kayıt için: https://avim.org.tr/tr/Etkinlikler

Tarih : 22.10.2020
Saat : 14:00
Yer : Zoom Meeting
Dil : Türkçe
Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar