Nobel kardeşlerin Azerbaycan’daki hayatını konu alan "Miras" filmi, Kanada’da festivale seçildi - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Yarışma   • 19 Mayıs Çağrısı

Nobel kardeşlerin Azerbaycan’daki hayatını konu alan “Miras” filmi, Kanada’da festivale seçildi

İsveç’in ünlü mühendis ve mucit ailesi Nobel kardeşlerin Azerbaycan’daki hayatını anlatan “Miras” filmi, 7-15 Kasım 2020 tarihlerinde düzenlenen Calgary Avrupa Film Festivali’nde gösteriliyor.

11 Kasım 2020
Kâmil Engin

 

Bakü Medya Merkezi tarafından 2018 yılında çekilen ve Nobel kardeşlerin Azerbaycan’da petrol alanındaki çalışmalarını konu alan “Miras” isimli belgesel film, Kanada’da düzenlenen ve yirmi Avrupa ülkesinden filmlerin seçildiği 9. Calgary Avrupa Film Festivali’nde Azerbaycan’ı temsil ediyor.

Bakü Medya Merkezi’nden Zaur Gasımlı’nın yönetmenliğini yaptığı filmde, 1870’li yıllardan itibaren Bakü ve çevresinde kurdukları petrol yatakları ve boru hatları, tankerler, stok depoları, demiryolu şebekesiyle Azerbaycan’da petrol sanayinin gelişmesine öncülük eden Nobel kardeşlerin uyguladığı yenilik ve girişimler anlatılıyor. Diğer yandan, petrol sanayisinin gelişimiyle Azerbaycan’ın jeo-stratejik açıdan kazandığı öneme dikkat çekilirken dünyanın önde gelen şirketlerinin Hazar petrolleri için verdikleri mücadeleler de yansıtılıyor.

Bir saat yirmi dakikalık filmde, Nobel ailesinin üyeleri Prof. Thomas Tyden, Peter Nobel’in yanı sıra, ABD’li uzman William Bray ve İsveçli gazeteci Brita Asbrink ile yapılan röportajlara da yer veriliyor.

Öte yandan, “Miras” filmi Bakü Medya Merkezi’nin resmî YouTube hesabında erişime açıldı.

Filmi izlemek için tıklayınız.

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları