O Kazak Türkleri Çin’e iade edilmeyecek – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 523’üncü Bilgi Şöleni: Yaşadığımız su sıkıntısı ve su politikalarımız   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi

O Kazak Türkleri Çin’e iade edilmeyecek

Çin hükumetinin zulmünden kaçıp Kazakistan’a sığınan iki Kazak Türkü Çin’e iade edilmeyecek. İki Kazak Türküne Kazakistan’da yaşama hakkı tanınırken yasa dışı yollarla sınırı geçtikleri için hapis cezası verildi.

23 Ocak 2020
A. Selim Babaoğlu
Çin hükumetinden kaçan Kazak Türkleri iade edilmeyecek
Çin’den kaçan Kazak Türkleri

Kırgızistan’ın İngilizce yayın yapan gazetesi Times Of Central Asia sitesinde yayınlanan haberde Çin’in Doğu Türkistan eyaletinden kaçıp Kazakistan’a sığınan iki Kazak Türkü hakkında verilen karara yer verildi.

Hapis cezası verildi

Kazakistan sınırını yasa dışı yollarla geçen Doğu Türkistan doğumlu iki Kazak Türküne mahkemece hapis cezası verilirken aynı mahkeme Alumuli ve Musahanuli’nin Çin’e iade halinde işkence göreceklerinden ötürü Kazakistan’da yaşamalarına izin verdi.

Başka bir Kazak Türkü de iade edilmedi

İki Kazak Türkünün kararından önce yine yasa dışı yollarla Kazakistan sınırını geçen Tilek Tabarikuli isimli başka bir Kazak Türkü de Çin’e gönderilmesi edilmesi halinde kötü muameleye maruz kalacağı gerekçesiyle iade edilmemişti.

Doğu Türkistan’da yaşayan Kazak Türkleri Uygur Türklerinden sonra ikinci büyük etnik grubu oluşturuyor.

***

(Kazakistan lehçesinde)

Times Central Asia вебсайтында
Қытайдың автономды аймағы Шығыс Түркiстаннан Қазақстанға заңсыз өткен екi қазақ туралы жаңалық айтылады.

Сот бiр жылға бас бостандығынан айыруға шешім қабылдады

2019-шы жылдың қазан айында екi қазақ Қытайдың автономды аймағы Шығыс Түркiстаннан Қазақстанға заңсыз түрде өттi. Сот
оларға қатыгездiк жасалып, концлагерьге жiберiлетіндiктен олардың Қытайға қайта қайтарылмайтыны туралы үкiм шығарды. Депортациялауды есептемегенде Əлiмұлы жəне Мусаханұлы атты екі қазақ шекараны заңсыз өткенi үшін бас бостандығынан айырылады.

Бұл депортацияламау туралы сот үкiмiнен бұрын Қытайдың Шығыс Түркiстан аймағында тұрған
Тiлек Табаққұлы атты қазаққа байланысты басқа сот үкiмi қабылданған болатын.

Kaynak : https://www.timesca.com/index.php/news/22058-kazakhstan-court-rules-that-2-ethnic-kazakhs-will-not-be-deported-to-china, 22/01/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları