Özbekistan ve Kırgızistan arasında 22 belge imzalandı

Kırgızistan ve Özbekistan arasındaki işbirliği güçlenmeye devam ediyor.


Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te resmî ziyarette bulundu. Görüşme sırasında iki ülke arasındaki pek çok konu ele alınarak anlaşma sağlandı. Özellikle son aylarda gündemden düşmeyen Özbekistan ve Kırgızistan arasındaki sınırla ilgili sorunların üç ay içerisinde çözüme ulaşacağı açıklandı. Ayrıca görüşmede endüstriyel işbirliğini genişletmek ve derinleştirmek üzere Özbek-Kırgız Yatırım Fonunun kurulmasına ilişkin bir anlaşma, Kırgızistan’da hidroelektrik tesislerinin inşasında işbirliğiyle ilgili kararlar alındı. Dışişleri bakanlıkları arasında bir işbirliği programı ile gümrük, askeri ve askeri-teknik işbirliği, sağlık, gıda güvenliği, karantina, eğitim, bilim ve kültür alanlarında bir dizi önemli belge imzalandı.
Ayrıca bu zamana kadar Orta Asya’da devlet başkanlarının resmî görüşmeleri Rusça olarak gerçekleşirken bu kez her iki devlet lideri kendi dillerinde konuştu. İletişimde hiçbir sorun yaşanmadan görüşmeler gerçekleşti.
(Kaynaklar: https://kun.uz/uz/news/2021/03/11/qirgiziston-prezidenti-tashrifi-doirasida-22ta-hujjat-imzolandi 11. 03.2021
https://twitter.com/uzkamalova/status/1370370810024706056?s=24 12.03.2021)

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.