Özbekistan’a ziyaretlerde yeni dönem

15 Mart’tan itibaren Özbekistan’a seyahat edecekler yolculara korona virüsle ilgili yeni prosedür uygulanacak.


 

Özbekistan’da 13 Mart’ta düzenlenen toplantıda alınan kararlara göre 15 Mart 2021 tarihinden itibaren; havayolu, demiryolu ve kara sınır kontrol noktalarından Özbekistan’a giriş yapan  tüm yolculara  uygulanan korona virüs  hızlı antijen testi uygulaması kaldırıldı. Yeni uygulamanın gerekçeleri ise yabancı ve komşu ülkelerde korona virüsün istikrar kazanması, ülkeye gelen ziyaretçiler için fayda yaratılması ve turizm potansiyelinin artması olarak açıklandı. Alınan kararlara göre;
Ülkeye gelen ziyaretçilerden, Özbekistan’a varış için kayıttan önceki son 72 saat içinde sonucu negatif olan PCR  testi  istenecektir. Karayolu sınır kontrol noktalarından ülkeye giriş yapan kişilerden de benzer bir belge gereklidir. PCR sonucu yoksa sınır kontrol noktalarında faaliyet gösteren özel bir klinikte veya laboratuvarda ekspres test yapılacaktır. PCR testlerinin sonuçları İngilizce veya Rusça olmalıdır.
(Kaynak: https://kun.uz/uz/news/2021/03/14/15-martdan-ozbekistonga-kirayotganlardan-koronavirusga-test-olish-tartibi-bekor-qilinadi 14.03.2021)

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.