Özbekistan’da terim sözlükleri hazırlanıyor

Özbekistan’da, sosyal-siyasal ve hukuki alanlarda terminoloji eksikliklerini gidermek için terim sözlükleri yayımlanacak.


Özbekistan

Shukhrat Kochimov

Özbek Dili, Edebiyatı ve Folklor Enstitüsünde görevli kıdemli araştırmacı Shuhrat Kochimov, AOKA’da düzenlenen basın toplantısında yayıma hazırlanan sözlükler hakkında bilgi verdi.
Kochimov, yayımlanması planlanan “Sosyal-Siyasal Terimler Sözlüğü” nün yaklaşık 5000- 6000 sözcük içereceğini bildirdi. Özbekistan’daki terminoloji ile ilgili sorunlara dikkat çeken Kochimov, yabancı dillerden yüzde yüz terim almanın doğru olmadığı gibi yabancı dillerden alınan terimlere de tamamen kapıların kapanmasının doğru olmadığını vurguladı. Özbekçe kelimelerin kullanılmadığının da altını çizdi.
Kochimov konuşmasında, Özbekçe bir terminoloji oluşması için bilim insanlarının bilimsel öneriler geliştirmek, terimlerin kabulü ile ilgili ilkeleri belirlemek gibi sorumlulukları olduğunu dile getirirken aynı zamanda her uzmanın her medya temsilcisinin de yeni terminolojiyi kullanmakla sorumlu olduğunu ifade etti. Shukhrat Kochimov “Sosyal-Siyasal Terimler Sözlüğü”nün yanı sıra yakın gelecekte “Hukuki Terimler Sözlüğü”nü de yayımlamayı planladıklarını aktardı.

Kaynak: (https://kun.uz/news/2020/09/15/ozbekistonda-terminologiya-sohasiga-oid-yangi-lugatlar-tuzilmoqda, 15.09.2020)

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.