Özbekistan’da “Yaşasın Ana Dil!” etkinliği düzenlendi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Özbekistan’da “Yaşasın Ana Dil!” etkinliği düzenlendi

Özbekistan Dil Bayramı etkinlikleri bu kez Taşkent metrosunda gerçekleşti.

18 Ekim 2020
Esra Çam
Özbekistan
“Yaşasın Ana Dil!” etkinliği

Özbekistan Dil Bayramı’nın 31. yıl dönümü adına etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. Bugün, Kültür Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Yazarlar Birliği ve Özbek Devlet Sanat ve Kültür Enstitüsü işbirliğiyle Taşkent metrosu Ali Şîr Nevaî istasyonunda “Yaşasın Ana Dil!” konulu bir etkinlik düzenlendi.

Düzenlenen bugünkü etkinlik Taşkent metrosunda gerçekleşti. Özbekistan’ın önde gelen şair ve yazarlarının eserleri metroda seslendirildi. Etkinlikte katılımcılara ve yolculara, Ali Şîr Nevaî, İbret, Z.M. Babür filmlerinden kesitler sunuldu. Özbek Türkçesi tanıtım materyalleri ve plaketler takdim edildi.
Özbek Devlet Kültür Sanat Enstitüsü’nün öğretmenleri ve öğrencileri tarafından ana dilin değerini öven şarkılar seslendirildi.

Bugüne dek ana dil üzerine Özbekistan’da, yarışmalar, çeşitli televizyon yayınları ve kılavuz ve sözlük çalışmaları gibi faaliyetler ve projeler gerçekleşti.

Kaynak: (http://uza.uz/oz/society/toshkent-metrosida-til-t-risida-tadbir-18-10-2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları