Putin’i devirmek için yürüyen Yakut Türk’ü cezalandırıldı

Putin'i devirmek için Rusya'nın başkenti Moskova'ya yürüyen Yakut Türk'ü şaman Aleksander Garbişev'e Yakutistan başkentinden ayrılmama tedbiri uyguladı ve polis memurunun üniformasını kılıcı ile yırttığı için para cezası verildi.


Garbişev, Putin'i devirmek için Moskova'ya yürüyor

Yakut Türk’ü şaman Aleksander Garbişev

Özgür Avrupa Radyosu/Özgürlük Radyosu’nun sitesinde yer alan haberde Rusya’da bulunan özerk Yakut Cumhuriyeti’ndeki mahkemenin Putin’i devirmek için Moskova’ya yürüyen Yakut Türk’ü şamana ceza verdiği ve Yakutistan’ın başkentinden ayrılmama tedbiri uyguladığı bildirildi.

Polis memuruna kılıç ile saldırdı

11 Aralık’ta verilen cezanın sebebi ise Yakut Türk’ü şaman Aleksander Garbişev’in bir önceki gün hakkında verilen mahkeme kararını uygulamak üzere gelen polis memurunun üniformasını “Batıyya” adı verilen geleneksel Yakut Türk’ü kılıcı ile yırtması olarak açıklandı.

10 gün içinde ceza verilmezse hakkındaki kovuşturma düşecek

Garbişev’in avukatı OlgaTimofeyeva Özgür Avrupa Radyosu/Özgürlük Radyosu muhabirlerine verdiği beyanatta Garbişev’in Rusya’da aşırılıkçılığı yükseltmekle itham edildiğini ayrıca 10 gün içinde ceza verilmezse hakkındaki kovuşturmanın düşeceğini dile getirdi.

Putin’siz Rusya

Özerk Yakut Cumhuriyeti’nden Moskova’ya Putin’i devirmek için yürüyen Garbişev uğradığı şehirlerde insanlarla yaptığı söyleşilerle ve ‘Putin’siz Rusya’ söylemiyle insanları etrafına toplaması ile meşhur olmuş ve bütün dünyadan ilgiyi üzerine çekmişti.
Garbişev, Tanrı’nın kendisine seslendiğini, Putin’in bir şey olduğunu ve Putin’i devirmek görevini kendisine verdiğini beyan etmişti.
Aklî dengesinin yerinde olmadığına dair rapor alınmış ancak avukatları vasıtasıyla bağımsız klinik raporu ile akıl sağlığının yerinde olduğuna dair ayrı bir rapor alınmıştı.

Kaynak: (https://www.rferl.org/a/russia-yakut-shaman-fined-march-to-moscow-putin-out-fined/30320227.html, 11/12/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar