Rahim Cavadbeyli’nin Tebriz’de baş veren olayla ilgili beyanatı

Tebriz'de yaşanan olaylarla ilgili Rahim Cavadbeyli'nin açıklamasıdır.


Rahim Cavadbeyli

1 Şubat 2021 tarihinde Tebriz’de yaşanan olaylarla ilgili Rahim Cavadbeyli’nin açıklamasını aşağıda paylaşıyoruz.

1 Şubat 2021 (13.11.1399) akşamı Tebriz’de baş veren olay ve memurların karşısında halkın göstermiş olduğu birlik ve bütünlük takdire layık bir hareket olmuştur.
Söz konusu olay, 1 Şubat akşamı tanınmış ve toplum tarafından saygıyla karşılanan milliyetçi bir aileye mensup M.C.’nin arabasına belediye memurlarının el koyması üzerine halk doğrudan müdahale etmiş ve büyük bir kargaşa yaşanmıştır. Kargaşada 6-7 memur yaralanmıştır. Olayın büyüdüğünü gören memurlara geri çekilme talimatı verilmiştir.

Türk milliyetçilerine karşı yapılmış bu baskıyı yarın @yenicag_tv de detaylı biçimde ele almaya çalışacağız.
Türk milliyetçilerine yapılmış bu baskı, yurt dışında bizim suskunluğumuz ve Türk karşıtı muhalefetin benimseme çabalarıyla karşılanması oldukça endişe vericidir.
Böyle önemli bir olaya karşı sergilenmiş suskunluk, Türk karşıtı muhalefetin olayı benimsemesine olanak sağlamıştır. İran ve Azerbaycan’da Türk kimliğini savunanların birlik ve bütünlüğü günümüz açısından hayati önem arz ediyor. Halk bu olayda göstermiş olduğu birlikle bize gereken dersi vermiştir. Bize içeride ve dışarıda düşen esas görev, minimum talepler üzerinde birlik ve bütünlüğümüzü sağlamamızdır. Bağımsızlık, federal, konfederal veya başka bir talep üzerine mücadele edebiliriz. Önemli olan bu halkın Türk ve Türklüğüdür.

Sırf bunun için de Iran’da Türk ve Türklüğün resmileşmesi, Türkçenin resmi, hukuki ve zorunlu devlet dili olması talebini ortak strateji olarak benimseyip bir bütün cereyan olarak varlığımızı üst düzeyden hissettirebiliriz.
1 Şubat olayı, ne kadar kırılgan ve Türk karşıtı güçler tarafından nasıl su istimal edilmeye açık olduğumuzu gösteriyor.
Kusurların ve ben merkezliğin ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesi maksadıyla mümkün olduğu kadar birlik ve bütünlüğümüzü sağlamalıyız. Başkalarına yem olmadan kendimize çeki düzen vermemiz gerekmektedir.

Rahim Cavadbeyli
Ankara
07.02.2021

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.