Rum kesimi sınıra ağır silahlı mevziler yerleştiriyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Rum kesimi sınıra ağır silahlı mevziler yerleştiriyor

ABD’nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne askeri eğitim ve öğretim fonu sağlayacağını duyurmasının ardından, Rum Kesimi Yeşilırmak Sınır Kapısı’na iki adet portatif ağır silah mevzisi yerleştirmeye başlayarak bölgedeki tansiyonu bir kez daha yükseltti.

12 Temmuz 2020
Hilal Ülkü Şahin
KKTC
Rum kesimi sınıra ağır silahlı mevziler yerleştiriyor

Kara Sınır Kapısı’nın Rum kesimine yerleştirilen mevziler nedeniyle BM’ye bir mektup gönderen KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, mevzilerin derhal kaldırılması gerektiğini belirtti. Bu yapılanın tehditkâr bir hareket olduğunu açıklayan Özersay, bölgede yaşayan sivillerin yaşamının da tehdit edildiğini vurguladı.

Mektupta şu ifadeler yer aldı:
“Rum tarafı Ada’da gerginliği artırmaya yönelik faaliyetleri doğrultusunda yürüttüğü provokatif eylemlerine bir yenisini ekledi. Rum tarafının bu hareketlerine son dönemde temas hattı gerisinde sürdürdüğü askeri amaçlı tahkimat çalışmaları da eklenmiş bulunmaktadır. Bu kapsamda, Yeşilırmak Kara Sınır Kapısı yakınlarında, üstelik her iki taraftan sivillerin de yoğun olarak kullandıkları bir noktaya, Rum tarafınca yakın bir süre önce güçlendirilmiş betondan yapıldıkları anlaşılan 2 adet portatif ağır silah mevzisi yerleştirilmiştir. Yine benzer bir askeri yapının da mansura yakınlarında, Erenköy yolu üzerine yerleştirildiği tespit edilmiştir. Bu yol bilindiği üzere Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Erenköy Bölüğü’nün ikmal güzergâhı üzerinde bulunmaktadır. Rum tarafının pandemi bahanesiyle Erenköy’deki birliğimize ikmal faaliyetimizi Yeşilırmak Mutabakatı’na aykırı bir şekilde yaklaşık 4 ay boyunca engellediği bir dönemde bölgede başka noktalarda da askeri avantaj elde etmeye yönelik tahkimatlar yapmış olabileceği değerlendirilmekte ve konu araştırılmaktadır.”

Kaynak: (https://www.milliyet.com.tr/dunya/kibrista-rum-kesiminden-agir-tahrik-mevziler-yerlestirdiler-6255781 , 12/07/2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları