Rumlar Türk Bayrağını Yaktı, Silahlanıyorlar

Kıbrıs’ın güneyinde geçtiğimiz gün düzenlenen Türk karşıtı eylemlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağı yakılmıştı. Kıbrıs ve Türkiye’den yetkililerden sert tepkiler geldi. KKTC Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ““Birleşmiş Milletler ile de istişare ederek görüntülerden kimlik tespiti yapıp gereken tedbiri alacağız. Kendinden farklı olanın bayrak ve benzeri sembollerine ve değerlerine saygı duymayanlar medeniyetten nasibini almamış olanlardır” ifadelerini […]


Kıbrıs’ın güneyinde geçtiğimiz gün düzenlenen Türk karşıtı eylemlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağı yakılmıştı. Kıbrıs ve Türkiye’den yetkililerden sert tepkiler geldi. KKTC Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ““Birleşmiş Milletler ile de istişare ederek görüntülerden kimlik tespiti yapıp gereken tedbiri alacağız. Kendinden farklı olanın bayrak ve benzeri sembollerine ve değerlerine saygı duymayanlar medeniyetten nasibini almamış olanlardır” ifadelerini kullandı.

Dışişleri: Olaylardan Rum ve Yunan Makamlar Sorumlu

Türklere saldırılarıyla bilinen ırkçı ELAM grubunun yaptığı eyleme bir tepki de Türkiye Dışişleri Bakanlığından geldi. Dışişlerinden gelen açıklamada “KKTC’nin 36. kuruluş yıldönümünde Kıbrıs Rum tarafında, KKTC bayrağı yakılmasını kınıyor ve KKTC makamlarının bu konudaki açıklamalarına tam destek veriyoruz.

Kıbrıs Rum yetkililerden bu nefret eylemini kınayan hiçbir açıklama yapılmamış ve faillerinin soruşturulmamış olması, bu eylemin resmi olarak desteklendiğine de işaret etmektedir.

Bu olayda, Kıbrıs Türklerine yönelik nefreti körükleyen açıklamalar yapan Kıbrıs Rum Yönetiminin ve ayrıca, Yunan makamlarının da sorumluluğu bulunduğuna inanıyoruz.

Bu koşullarda uluslararası toplumdan, Kıbrıs Rum tarafını ve Yunanistan’ı, BM Genel Sekreteri’nin son raporunda da işaret edilen, Ada’daki gerginlik ortamını daha da kötüleştiren söylemlerden kaçınmaya davet etmesini bekliyoruz.” açıklaması geldi.

Silahlanma Dünya Zirvesinde

Rum basınında çıkan haberlere göre Rum kesiminde her 100 kişşiye 36,4 silah düşüyor. Haberde Rum kesiminde 284 bin silahın bulunduğu ve halkın büyük bir kısmının silahlandığını hatta silahlanmada dünya zirvelerinde olduklarından bahsedildi.

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.