Rus savaş gazileri, Nazi işbirlikçisi Nijdeh’in Karabağ’daki heykelinin kaldırılmasını istiyor

Rus gazi ve emekli askerleri, federal hükümete dilekçe ile müracaat ederek Ermeni devlet adamı ve Nazi işbirlikçisi Garegin Nijdeh’in Karabağ’daki heykelinin kaldırılması talebinde bulundu.


 

Garegin Nijdeh Heykeli, Hocavend, Karabağ

AZERTAC’ın haberine göre, Moskova ili Dolgoprudny bölgesi Savaş Gazileri, Silahlı Kuvvetler ve Kolluk Kuvvetleri Sosyal Teşkilatı, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığına dilekçe ile müracaat etti. Başvuruda, Karabağ’ın Hocavend kasabasında, Rus barış güçlerinin sorumluluğunda bulunan bölgede, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin saflarında savaşan Garegin Nijdeh’in heykelinin dikilmesi, “Faşizmin hizmetkârlarının yüceltilmesi” olarak değerlendirildi. Yapılan açıklamada, Garegin Nijdeh heykelinin Rus barış güçlerinin 9 Mayıs Zafer Bayramının kutlanacağı bölgede yer almasının kabul edilemez olduğu belirtildi.

Diğer yandan başvuruda, Nijdeh’in Nazilerin Ermeni Lejyonunun lideri olarak Sovyet ordusuna karşı savaştığı ve Sovyet vatandaşlarını katlettiği, ayrıca Polonya’da, Ukrayna’da sivillere karşı yapılan kanlı eylemlerin öncüsü olduğu hatırlatıldı.

 

Kaynak: http://www.kaspi.az/az/rusiyali-veteranlar-qarabada-fasist-kollaborant-njdenin-heykelini-skmeye-cairirlar (06/05/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar