Rus Propagandası: Kırım’a Türk Seferleri Başladı Yalanı

Kırım’ı işgal eden Rusya CHP Milletvekili Atila Sertel’in sözlerini çarpıtarak propagandasında kullanmasının ardından CHP’den Ünal Çeviköz “CHP Kırım’ın işgalini asla kabul etmemekte, işgalin kabulü gibi yorumlanacak hiç bir eylemin de içinde yer almamaktadır. Tatar kardeşlerimizi incitici nitelikte yayılan asılsız haberlere itibar edilmemesi uygun olur.” açıklamasını yaparak tepki göstermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsmiyle Propaganda Şimdi de Kırım […]


Kırım’ı işgal eden Rusya CHP Milletvekili Atila Sertel’in sözlerini çarpıtarak propagandasında kullanmasının ardından CHP’den Ünal Çeviköz “CHP Kırım’ın işgalini asla kabul etmemekte, işgalin kabulü gibi yorumlanacak hiç bir eylemin de içinde yer almamaktadır. Tatar kardeşlerimizi incitici nitelikte yayılan asılsız haberlere itibar edilmemesi uygun olur.” açıklamasını yaparak tepki göstermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsmiyle Propaganda

Şimdi de Kırım Tatar Milli Meclisini terörist ilan ederek kapatan Rusya tarafından atanan Kırım sözde eski savcısı Natalya Poklonskaya “Yük taşıma rotası yenilendi. Türkiye’den hızlı bozulan ürünler geliyor. Şimdi turunçgiller geliyor. Türkiye’ye Kırım’da yetişen tarım ürünlerini göndereceğiz” ifadeleriyle Kırım-Türkiye arasında ticaret ve seferler olacağını iddia etti. Türkiye’nin Kırım’ın işgalini tanıması olarak adlandıran Poklonskaya “Bugün Kırım ve Türkiye arasındaki feribot seferleri yenilendi. Dostluk ve Kırım’ın tanınması yönünde bir adım daha. Erdoğan bir kez daha vatandaşlarının fikirlerine saygı duyduğunu ve bağımsız bir politika yürüttüğünü gösterdi”

Türkiye’den Yalanlama

Türkiye Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, Kırım Haber Ajansına (QHA) yaptığı açıklamada söz konusu iddiayı kesin bir dille yalanlayarak, “Türkiye’nin Kırım politikasında hiç bir değişiklik yok. Deniz yoluyla ticari veya yolcu taşımacılığına izin vermiyoruz, bu teknik olarak da mümkün değil. İzinsiz yapıldığı iddia edilen seferler de bakanlığımız tarafından araştırılıp inceleniyor. Bu konuda Ukrayna makamlarıyla sürekli irtibat halindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Tamga Türk’e konuşan Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar da konu hakkında ““Türkiye, Kırım’ın işgalini tanımamaktadır. İşgalden bu yana Kırım’a uçak ve feribot seferlerini durdurmuştur. Her yıl belirli periyotlarda Rus basını ve Türkiye’deki Rus yanlısı medya organlarınca seferlerin yeniden başlatılacağı yönünde haberler servis edilmektedir. Buna karşın Türkiye, yetkili ağızlardan işgal son bulana kadar bu seferlerin yeniden başlamasının söz konusu olmadığını defaatle dile getirmiştir.” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Kaynak: QHA, Tamga Türk

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.