Ruslar Kırım Tatar İnsan Hakları Savunucusunu Alıkoydu

Ruslar Kırım Türklerine baskı kurmaya ve insan haklarını hiçe sayan uygulamalarına devam ediyor. Kırım Tatar insan hakları savunucusu Abdureşit Cepparov Kırım'ın Çongar kontrol noktasında Ruslar tarafından alıkonuldu.


Ruslar Kırım Türklerine baskı kurmaya ve insan haklarını hiçe sayan uygulamalarına devam ediyor. Kırım Tatar insan hakları savunucusu Abdureşit Cepparov Kırım’ın Çongar kontrol noktasında Ruslar tarafından alıkonuldu.

Kırım Türkü aktivist İsmail Ramazanov konu hakkında sosyal medya üzerinden bilgilendirmede bulundu. Ramazanov, Cepparov’un alıkonulması hakkında “Onu herkesten ayrı 3×4 büyüklüğünde bir hücrede tutuyorlar. Pasaportu alındı, alıkonma nedenleri bildirilmiyor.” bilgisini paylaştı. Cepparov geçmişte Ruslar tarafından yine gözaltına alınmıştı.

Alıkonulmanın nedeni hakkında bir açıklama yapılmazken, 2 saat süren alıkonulma sonucunda serbest bırakılan Cepparov’un gözaltında elbiselerinin çıkartıldığı, telefonunun alıkonulmak istendiği de paylaşılan bilgiler arasında. Kırım’da Türkleri baskı altında tutmak için bu gibi sebepsiz gözaltı işlemleri sıkça yapılıp insanların konuşmaları videoya çekiliyor.

Kaynak: QHA

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.