Rüstem İbrahimbeyov vefat etti

Azerbaycan Sinemacılar İttifakı Başkanı, tanınmış yazar, senarist, yönetmen, yapımcı Rüstem İbrahimbeyov, 11 Mart Cuma günü uzun süredir tedavi gördüğü Moskova'da hayatını kaybetti.


83 yaşında iken tedavi gördüğü Moskova’da hayatını kaybeden senaryo ve oyun yazarı, yönetmen, yapımcı Rüstem İbrahimbeyov’un cenazesinin yapılacak devlet töreninin ardından Bakü’de toprağa verileceği bildirildi.

Bir süre Bakü’de faaliyet gösteren İbrus Tiyatrosu’nun kurucusu olan Rüstem İbrahimbeyov, çok sayıda film senaryosunun yanı sıra, on beşten fazla tiyatro oyunu yazmış, beğenilen bir oyun yazarıydı. “Arslana Benzer”, “Yeşil Kapının Arkasında Bir Kadın”, “Kum Üzerinde Bir Ev”, “Kalifornia’da Cenaze” isimli oyunları değişik dillere çevrilmiş ve pek çok ülkede sahnelenmişti.

1991 yılından bu yana Azerbaycan Sinemacılar İttifakı ile 1992’den itibaren Bağımsız Devletler ve Baltık Ülkeleri Sinemacılar Konfederasyonu’nun başkanlıklarını yürüten Rüstem İbrahimbeyov, Avrupa Film Akademisi ve ABD Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyesiydi.

Azerbaycan, Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu ile dünyanın çeşitli ülkelerinin sanat ödüllerine lâyık görülen Rüstem İbrahimbeyov’a, 2011 yılında düzenlenen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülü” verilmişti.

Rüstem İbrahimbeyov, yazar Maksud İbrahimbeyov’un kardeşi, yönetmen Fuad İbrahimbeyov ile oyuncu Fatıma İbrahimbeyova’nın babası ve oyuncu Lyudmilla Duhovnaya’nın eşi idi.

 

Rüstem İBRAHİMBEYOV

(5 Şubat 1939 – 11 Mart 2022)

Bakü’de doğdu. Azerbaycan Devlet Petrol ve Kimya Enstitüsü’nden (1962) mezun olduktan sonra bir süre araştırma görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra yazarlığa başladı. Moskova’da Devlet Sinema Enstitüsü (VGIK) Yüksek Yönetmenlik ve Senaryo Yazarlığı Kurslarında “Senaryo Yazarlığı” (1967) ve “Yönetmenlik” (1974) eğitimlerini tamamladı.

Oyun yazarı ve senarist olarak eski SSCB’de büyük ün kazandı. Elliden çok uzun metrajlı ve televizyon film senaryosu yazdı.

İlk önemli senaryosu “Bir Güney Şehrinde” (1969, yönetmen Eldar Guliyev) idi. Aynı yılın ürünü olan “Sahranın Beyaz Güneşi” (yön. V. Motyl) eski SSCB’de ‘Sovyet westerni’ olarak tanınıp en çok seyredilen ve kült haline gelen yapımlardan biri oldu.

Rus yönetmeni Nikita Mikhalkov ile birlikte uluslararası kabul görmüş üç sinema filminde çalıştı: “Urga” (1991), “Güneş Yanığı” (1994) ve “Sibirya Berberi” (1998).

“Urga”, Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülü ile Avrupa Film Akademisi ödülünü, “Güneş Yanığı” filmi, Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Oscar ödülünü ve Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül kazandı. “Sibirya Berberi” ise, 1998 yılında Avrupa’nın en yüksek bütçeli prodüksiyonu olarak kaydedildi.

Rüstem İbrahimbeyov’un, Nikita Mikhalkov ile birlikte senaryosunu yazdığı “Utomlennye solntsem – Güneş Yanığı” (1994, yön: N. Mikhalkov) filmi, Rusya Federasyonu adına 1995 yılında ABD Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Oscar Ödülünü kazanmıştı.

 

Rüstem İbrahimbeyov’un senaryosundan çekilen diğer popüler filmlerden bazıları şunlardır:

“Kalp…Kalp…(1976), “Doğum Günü” (1977), “Bir Ailelik Bağ Evi” (1978), “Sorgulama” (1979), “Tılsımım, Koru Beni” (1986), “Özge Ömür” (1987),  “Vahşi” (1988), “Otostop” (1990), “Doğu-Batı” (1999), “Göçebe” (2007).

Sergey Bodrov ile birlikte senaryosunu yazdığı “Est – Ouest” (Doğu-Batı) filmi, 2000 yılında Fransa adına Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Oscar ödülüne aday gösterildi.

2011 yılında senaryosunu yazdığı ve yönettiği “Kabusun Gözleri ile” filmi ile, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Baltık Ülkeleri Nika Ödülünü kazandı.

 

Kaynak: https://www.bizimyol.info/az/news/391635.html (11/03/2022)

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar