DUYURU   • Işınsu   • Emine Işınsu vefat etti

St. Petersburg şehrinde Abay Bilgi ve Kültür Merkezi açıldı

Kazakistan’ın ünlü şair ve düşünürü Abay Kunanbayev’in 175. yılı dolayısıyla St. Petersburg şehrindeki Rusya Millî Kütüphanesi bünyesinde Abay Bilgi ve Kültür Merkezi 24 Aralık gününden itibaren faaliyete başladı.

29 Aralık 2020
Kâmil Engin

 

AZERTAC’ın, TASS ajansına dayanarak verdiği habere göre, merkezin açılışı Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanlığı ile Nur-Sultan Millî Akademik Kütüphanesi’nin desteğiyle gerçekleşti.

Merkezde Abay Kunanbayev’in (1845-1904) yazdığı kitaplar ve hakkında yayımlanan yazılar okuyucuların ilgisine sunuluyor. Burada ziyaretçiler şairin hayatı ve sanatı hakkında materyallere ulaşabilir, onun el yazmaları ve yazdığı kitapların yabancı dillerdeki yayınlarını inceleyebilir, aynı zamanda çeşitli dilbilimcilerin inceleme ve araştırmalarından yararlanabilir.

 

 

Kaynak: https://azertag.az/xeber/Sankt_Peterburqdaki_Rusiya_Milli_Kitabxanasinda_Abay_medeniyyet_merkezi_achilib-1674111 (29/12/2020)

 

Kaynak: https://www.rewizor.ru/literature/news/v-sankt-peterburge-otkryli-kulturnyy-tsentr-poeta-abaya-kunanbaeva/ (29/12/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları