Suçluların İadesi Anlaşmasına karşı ortak bildiri

Türkiye ile Çin arasında imzalanan ve Çin meclisince onanan Suçluların İadesi Anlaşmasına tepki olarak ortak bir bildiri yayımlandı.


Ortak metin

Türkiye ile Çin arasında Suçluların İadesi Anlaşması geçtiğimiz günlerde Çin meclisi tarafından onaylandı. Türkiye Büyük Millet Meclisinin henüz onaylamadığı anlaşmaya tepkiler büyüyor.

Bu kapsamda aralarında Millî Düşünce Merkezi-Misak’ın da bulunduğu Türkiye’den 42 kurum ve kuruluş bir bildiri yayımlayarak anlaşmaya karşı olduklarını bildirdiler.

Bildiri metni şöyle:

Büyük Türk milletinin mensupları ve Türklük davasının takipçileri olarak, Türkiye Cumhuriyeti ve Çin arasında milliyet ve hamiyet hislerimizi kanatmak pahasına imzalanan, Uygurların Çin’e iade edilmesine yol açacağını gördüğümüz “Suçluların İadesi Anlaşması“na karşıyız. TBMM çatısı altında öncelikle bizimle aynı hisleri paylaşanları, bu anlaşmanın hiç gündeme alınmaması ve soydaşlarımızın, yaşamlarını emniyet içinde kendi memleketleri olan Türkiye’de sürdürmelerinin sağlanması yolunda gayretle direnmeye davet ediyoruz.

Bu, sadece bir soydaşlık veya duygudaşlık meselesi değildir. Aynı zamanda Çin’in tüm dünyada kaygıyla takip edilen etnik baskı politikalarından haberdar olan herkesin insanlık hislerini ayaklandırması gereken bir vicdan meselesidir. Bu sebeple tüm ilgilileri, iki duyarlılıktan birinde buluşmak sorumluluğunu göstermeye çağırıyoruz.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar