Suçluların İadesi Anlaşmasına karşı ortak bildiri – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Suçluların İadesi Anlaşmasına karşı ortak bildiri

Türkiye ile Çin arasında imzalanan ve Çin meclisince onanan Suçluların İadesi Anlaşmasına tepki olarak ortak bir bildiri yayımlandı.

1 Ocak 2021
Ortak metin

Türkiye ile Çin arasında Suçluların İadesi Anlaşması geçtiğimiz günlerde Çin meclisi tarafından onaylandı. Türkiye Büyük Millet Meclisinin henüz onaylamadığı anlaşmaya tepkiler büyüyor.

Bu kapsamda aralarında Millî Düşünce Merkezi-Misak’ın da bulunduğu Türkiye’den 42 kurum ve kuruluş bir bildiri yayımlayarak anlaşmaya karşı olduklarını bildirdiler.

Bildiri metni şöyle:

Büyük Türk milletinin mensupları ve Türklük davasının takipçileri olarak, Türkiye Cumhuriyeti ve Çin arasında milliyet ve hamiyet hislerimizi kanatmak pahasına imzalanan, Uygurların Çin’e iade edilmesine yol açacağını gördüğümüz “Suçluların İadesi Anlaşması“na karşıyız. TBMM çatısı altında öncelikle bizimle aynı hisleri paylaşanları, bu anlaşmanın hiç gündeme alınmaması ve soydaşlarımızın, yaşamlarını emniyet içinde kendi memleketleri olan Türkiye’de sürdürmelerinin sağlanması yolunda gayretle direnmeye davet ediyoruz.

Bu, sadece bir soydaşlık veya duygudaşlık meselesi değildir. Aynı zamanda Çin’in tüm dünyada kaygıyla takip edilen etnik baskı politikalarından haberdar olan herkesin insanlık hislerini ayaklandırması gereken bir vicdan meselesidir. Bu sebeple tüm ilgilileri, iki duyarlılıktan birinde buluşmak sorumluluğunu göstermeye çağırıyoruz.

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!