Suriye Türkmen Meclisi Genel Kurulu Yapıldı

Suriye Türkmenlerini tek çatı altında toplayan ve 5. genel kurulunu yapan Suriye Türkmenleri Suriye Çobanbey’de toplandı. Kilis’in sınır komşusu olan Çobanbey’de yapılan genel kurulda eski başkan Muhammed Vecih Cuma yeniden Suriye Türkmen Meclisi Başkanı seçildi. Kongre açılışında konuşmasında Meclis Başkanı Cuma ” “Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatı ile hepimizin umudu arttı. Şimdi […]


Suriye Türkmenlerini tek çatı altında toplayan ve 5. genel kurulunu yapan Suriye Türkmenleri Suriye Çobanbey’de toplandı. Kilis’in sınır komşusu olan Çobanbey’de yapılan genel kurulda eski başkan Muhammed Vecih Cuma yeniden Suriye Türkmen Meclisi Başkanı seçildi. Kongre açılışında konuşmasında Meclis Başkanı Cuma ” “Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatı ile hepimizin umudu arttı. Şimdi tüm insanları kucaklayarak Suriye’de barış ve huzurun sağlanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Toplantıya çok sayıda yetkili de katıldı, Türkiye’den Dışişleri Bakan yardımcısı Yavuz Selim Kıran ve Kilis Valisi Recep Soytürk, Suriye’den ise Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa, Suriye muhalefetinin temsilcileri ile Suriye Milli Ordusu komutanları katıldı.

Türkmen davası güçlenerek yoluna devam edecektir

Dışişleri Bakan yardımcısı Yavuz Selim Kıran konuşmasında Türkiye’nin her zaman arkanızda olduğunu bilmenizi isterim. Bugün Suriye Türkmenleri için tüm Suriye’nin geleceği için yeni bir başlangıç günüdür. Türkmenler büyük acılar çekti, kayıplar verdi. Suriye Türkmenlerine acı çektirerek, şehit ederek varlığını yok edeceğini sananlar bugün buradaki varlığınızla hayal kırıklığı ve hüsrana uğramışlardır. Bizler şehitliği aziz bilen bir medeniyetin mensuplarıyız. Bu yüzden haykırıyoruz şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu topraklarda Türkmen davası güçlenerek yoluna devam edecektir. Bunun en bariz göstergesi de Çobanbey’dir. Çobanbey, sıradan bir şehir belde değildir. Çobanbey esasen Türkiye ile Suriye halkı arasında sarsılmaz bağın sembolüdür. Çobanbey, Suriye’nin geleceği için önemli bir modeldir. Bu nedenle Suriye Türkmen Meclisinin Suriye topraklarında kongreyi toplaması çok anlamlıdır. Burası bir zamanlar DEAŞ’ın, bir dönem farklı terör örgütlerinin hedefindeydi ama başaramadılar. Suriye Türkmenlerinin katettiği başarı diğer etnik gruplar için de örnek olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti olarak tüm etnik grupların çektiği acıların dindirilmesi için çalışıyoruz. Bu birlik ve dayanışma Suriye’nin özgürlüğüne kavuşması için en güzel model ve formüldür. Suriye’nin geleceği aydınlıktır ve bu aydınlık gelecek için Türkiye Cumhuriyeti olarak çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.