Tebriz’de Haydar Baba Sanat Galerisi açıldı

İran Türklerinden ünlü heykeltraş ve ressam Prof. Ahat Hüseyni’nin eserlerinden oluşan Haydar Baba Sanat Galerisi, 15 Mart 2021 tarihinde Tebriz şehrinde düzenlenen açılış töreniyle ziyarete açıldı.


 

Açılış törenine Doğu Azerbaycan eyaleti Valisi, Tebriz Belediye Başkanı ve Tebriz İslâm Şurası üyeleri katıldılar. Sanatçı Prof. Ahat Hüseyni, açılış töreninde yaptığı konuşmada galerinin Azerbaycan halkına yönelik tasarlanmış bir müze-galeri olduğunu ifade ederek “Bu müze, heykel sahasında iş hacmi ve pratik bakımından Ortadoğu’da açılan ilk kişisel müzedir. Burayı dünyanın önemli kişisel müzelerinden biri haline getirmek için daha çok geliştireceğiz.” dedi.

Tebriz Belediyesi’nin desteğiyle açılan iki katlı galeride, ünlü sanatçının yirmi beş çağdaş ve on dört kompozit eserinin yanı sıra, Azerbaycan folkloru ile ilgili çalışmaları da sergilenecek.

Sanatçının, bir süre önce Tebriz’de Azerbaycan Müzesi’nde bulunan eserleri Haydar Baba Sanat Galerisi’ne nakledilmişti.

 

Prof. Ahat Hüseyni

Prof. Ahat Hüseyni

1944 yılında Tebriz’de doğdu. İki yıllık askerlik görevini Hazar Denizi kıyısındaki bir köyde asker-öğretmenlik yaparak tamamladı. Bu sırada ilk heykel çalışmalarını üretti. Askerlik görevini tamamladıktan sonra kısa bir süre sanatçı Perviz Tanavoli’nin Tahran’daki atölyesinde çalıştı.

1972 yılında İtalya’da sanat eğitim gördü. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra Tebriz’e döndü. On iki tunç heykelden oluşan ve insanın acılarını tasvir eden “Sefalet Zincirleri”  isimli eserini üreterek Tebriz Azerbaycan Müzesi’ne hediye etti.

1980’li yıllarda Türkiye’de yaşayan sanatçı, İstanbul Üniversitesi için heykeller üretti. Bu heykellerden biri olan “Düşünen Adam” isimli çalışması, üniversitenin Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde bulunmaktadır.

1984 yılında Fransa’ya yerleşen sanatçı, burada pek çok eser verdi. “Mona Lisa” isimli çalışmasını Paris’te tamamladı. 1990 yılında ülkesine dönen Prof. Ahat Hüseyni, Tebriz Belediyesi’nin desteğiyle, şair Şehriyar’ın “Haydar Baba’ya Selam” şiirinde geçen karakterleri konu alan heykeller hazırladı. Usta sanatçı, meslekî çalışmalarına Tebriz’de devam etmektedir.

 

Kaynak:https://www.gunaz.tv/az/new/tebrizde-heyder-baba-resm-qalereyasi-acilib-1615809511(15/03/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.