“Tomris”, Fransa L’Étrange Festivali’nde Nouveau Tür Ödülünü Kazandı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

“Tomris”, Fransa L’Étrange Festivali’nde Nouveau Tür Ödülünü Kazandı

Tomris filmi Fransa’ nın büyük festivallerinden biri olan L’Étrange Festivali’nde ödül aldı. 2019′ da gösterime giren film büyük dikkat çekti.

19 Eylül 2020
Fulya Yiğittürk
tomris
Tomris Hatun

Fransa’nın 26. L’Étrange Festivali’nde Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda Nouveau Tür Büyük Ödülü’nü aldı. Bu festival 1993 yılında kurulmuş ve her yıl Eylül ayının ilk yarısında düzenlenmektedir. Fantastik, drama, korku filmleri, belgesellerin yanı sıra aile filmlerinin de yer aldığı Fransız büyük film festivallerinden biridir.

 

Tomris filmi tarihi belgelere dayanarak Akan Satayev tarafından işlenmiş. Eski Yunan tarihçi Herodot’ un el yazmalarına dayanıyor.

 

Tomris, Sakaların dolayısıyla Türklerin bilinen ilk kadın hükümdarıdır.

Saka Hükümdarı
Tomris Hatun’ un düşmana karşı zaferi

Büyük bir hükümdar ve yetenekli bir savaşçı olan Tomris, Saka kabilelerini toplayarak İ.Ö. 530’da Pers fatihi Büyük Kiros’u yeniyor. Savaşçılıkta dönemin gözde kabilelerinden olan Persler, Tomris’ in başarısının ne kadar büyük olduğunu da gözler önüne seriyor.

 

Tarihin hiddetiyle romantizmi sahneye taşınan Tomris, eğlenceyi ve pek çok aceminin keşfedeceği olağanüstü bir karakter, güçlü ve bağımsız bir kadına duyulan hayranlığı harmanlıyor. Tomris müthiş hükümdar ve büyüleyici bir kahraman olmasının yanı sıra eşsiz bir stratejist ve savaşçı idi. Almira Tursyn, ilk rolünde, ekrana karakteri mükemmel bir şekilde aktarıyor. Bu film, ışıltılı zırhlar, benzersiz kostümler, birçok manzara çeşitliliği ile bir Kazak üretimidir. Film, sizleri uzak diyarlarda ve antik çağlarda heyecan verici bir yolculuğa çıkarmakta.

Tomris Hatun
Filmden yayımlanan bir kare
(Tomris Hatun)

2019’da vizyona giren film, bir ayda gişede 480 milyon tenge (1,1 milyon ABD Doları) kazandı. Film ayrıca 2020 Altın Küre’de En İyi Yabancı Film adaylığı listesinde yer aldı. Türkiye’de henüz fragmanı yayımlanmakta olan film yakında vizyona girecek.

 

Kaynak: https://astanatimes.com/2020/09/kazakh-film-tomiris-wins-nouveau-genre-prize-at-letrange-festival-in-france/ (19.09.2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları