Türk Dışişleri: ABD’deki vatandaşlarımız dikkatli olmalı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Türk Dışişleri: ABD’deki vatandaşlarımız dikkatli olmalı

ABD Başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın seçimi kaybetmesi ve seçim sonuçlarını kabul etmemesi üzerine dünyayı şaşırtan gelişmeler yaşanıyor. Dışişleri ABD’de yaşayan vatandaşlarımızı uyardı.

7 Ocak 2021


ABD Başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın seçimi kaybetmesi ve seçim sonuçlarını kabul etmemesi üzerine ilginç gelişmeler yaşanıyor.

15 gün sonra ABD Başkanlığını Joe Biden’a devretmesi gereken Trump’ın yönlendirmesiyle, taraftarları Amerikan Kongre Binası’nı bastı. Amerikan polisi silah kullanarak 1 kadını Kongre Binası’nda ağır yaraladı. Beyaz Saray, Ulusal Muhafızların Kongre Binası’na gitmesi ve müdahalede bulunması talimatını verdi.

Dünyanın çeşitli bölgelerindeki ülkelere demokrasi götürmek ve demokrasi dersi vermek bahanesiyle savaş götüren ABD, bugün artık kendisi bir sınav veriyor. Ülkemiz de dâhil olmak üzere, birçok darbenin arkasında olduğu bilinen ABD’de  bir darbe girişimi yaşanıyor. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Zaman zaman mahalle, hatta apartman numarası verecek kadar ileriye gidip, Türkiye’de bulunan ABD’li vatandaşları için, terör eylemi uyarısında bulunan ABD, bu kez aynı uyarı ile kendisi karşı karşıya. Bu gelişmeler ışığında Türk Dışişleri de ABD’deki olaylar hakkında yazılı bir açıklamada bulundu.

Türk Dışişlerinin ABD’deki olaylar ile ilgili  açıklamasının tam metni:

ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz.

ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz.

ABD’deki vatandaşlarımızın kalabalık mekânlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.”

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!