Türk dizilerinin Kırgızca seslendirilmesi için Bişkek’te stüdyo kuruldu – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Emekli Amirallerin Bildirisi ve Ülkemizin Huzuru   • Alparslan Türkeş

Türk dizilerinin Kırgızca seslendirilmesi için Bişkek’te stüdyo kuruldu

Kırgız Cumhuriyeti’nde Türk dizilerine olan ilginin artması üzerine, ihtiyacı karşılamak amacıyla başkent Bişkek’te dublaj stüdyosu kuruldu. Stüdyoda, ilk olarak TRT’nin tarihî dizilerinin Kırgız Türkçesinde seslendirilmesi düşünülüyor.

8 Nisan 2021
Kâmil Engin

 

 

Kırgız televizyon kanallarında, Türk dizileri Rusça seslendirme ile yayımlanıyor.

Ancak son zamanlarda ise, özellikle gençler arasında Kırgız Türkçesinde seslendirilmiş dizilere rağbetin arttığı bildirildi.

Bişkek’te, çeşitli üniversitelerden mezun gençler tarafından bir dublaj stüdyosu kuruldu. Bu gençlerden biri olan Ermek Kazıbekov, TRT Haber’e yaptığı açıklamada, ortak Türk dili konuşan halkların tarihini konu alan “Uyanış: Büyük Selçuklu” dizisinin Kırgız Türkçesinde seslendirileceğini, ardından başka diziler için de bu çalışmayı yapmayı düşündüklerini ifade etti.

Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/kultur-sanat/kirgizistan-da-turk-dizilerine-ragbet-artti-kirgizca-seslendirme-ekibi-kuruldu/315011/ (08/04/2021)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları