Türk dünyasından sinemacılar İstanbul’da buluşuyor

Geçen yıl düzenlenmesi planlanan ancak salgın hastalık sebebiyle ertelenen "Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali", Türk cumhuriyet ve topluluklarından çok sayıda konuğun katılımıyla ve ilk defa yarışmalı olarak 8-12 Kasım 2021 tarihlerinde İstanbul'da düzenleniyor.


T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destek ve öncülüğünde, Türk Konseyi, TRT, İstanbul Üniversitesi ve Uluslararası Sinema Derneği gibi kuruluşların işbirliğiyle hayata geçirilecek olan “Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali” için 3 Kasım günü Atlas 1948 Sinemasında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda festival hakkında açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Sultanbai Raev, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, TRT Genel Müdür Yardımcısı Ziyad Varol ve festivalin direktörü, sinema yazarı İhsan Kabil konuşma yaptılar.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, konuşmasında, “Korkut Ata, Türk dünyasının sinemadaki varlığını en geniş kapsamıyla perdeye taşıyacağımız, tartışacağımız, fikir alışverişi yapıp ortak projeler üretmek için yol haritası belirlemeye çalışacağımız sanat ve sonuç odaklı bir birliktelik olacak” dedi. Festivalde, Türkiye dahil toplam on üç ülke ve özerk cumhuriyetin bir araya geleceğini aktaran Kültür ve Turizm Bakanı şunları kaydetti:

“Söz konusu katılımcılar Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Macaristan, Saha Cumhuriyeti, Tataristan, Gagavuz Yeri, İran, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. İşte bu denli büyük bir coğrafyanın sinemadaki sesi olacağız. Bakanlardan sinema kuruluşlarının yöneticilerine, oyuncu ve yönetmenlere kadar yüzün üzerinde üst düzey misafiri ağırlıyor olacağız. Festival kapsamında gösterimi yapılacak 42 filmimiz bulunuyor.”

Toplantıda söz alan Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Sultanbai Raev ise, “Türk devletleri olarak sinema alanındaki ilişkilerimizi daha da geliştirmeliyiz. Bu festival de halklarımızı birbirine yaklaştıran kıymetli bir girişim. Gelecek yıllarda da bu gibi uluslararası etkinlikleri desteklemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Festival direktörü ve sinema yazarı İhsan Kabil, toplantıda bu festivalin yaklaşık çeyrek asırlık bir geçmiş birikime dayandığını belirtti. Kabil, kurmaca ve belgesel film yarışmalarında görev yapacak jüri üyelerini tanıttı, yarışma ve diğer kategorilere ilişkin bilgi verdi.

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali hakkında

Festivalin film gösterimleri, 8-12 Kasım tarihleri arasında Beyoğlu Atlas 1948 ve Emek Sinemaları ile Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Cep Sineması’nda ücretsiz olarak yapılacak.

Festivalin bünyesinde iki dalda yarışmaya yer verilecek. Uzun metrajlı kurmaca filmlerde sekiz, belgesel dalında ise dokuz filmin yarışacağı festivalde, Tarihî Panorama, Güncel İNsan Manzaraları, Cengiz Aytmatov Uyarlamaları, Turkuvaz Belgesel Kuşağı ve Animasyon bölümlerinde yirmi beş film sunulacak.

Festival çerçevesinde 11 Kasım Perşembe günü, konuk ülkelerin devlet sinema kurumu yöneticileri ile sektör çalışanlarının katılacağı “Türk Dünyası Sinema Zirvesi” yapılacak. Zirvede Türk dili konuşan ülkeler arasında ortak sinema fonu oluşturulması konusu müzakere edilecek.

Öte yandan, Atlas 1948 Sinemasında “Kırgız Sinemasının 80. Yılı” ile “Özbek Sineması Günü” etkinlikleri düzenlenecek.

Festival kapsamında yer alan ve 10 Kasım Çarşamba günü İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Doktora Salonunda “Sinemada Cengiz Aytmatov ve Uyarlamaları” konulu bir açık oturum yapılacak.

Festivalin son günü olan 12 Kasım’da Atatürk Kültür Merkezi’nde ödül töreni gerçekleştirilecek.

Festival hakkında geniş bilgiye “www.korkutatafilmfestivali.com” web adresinden ulaşılabilir.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/kultur-sanat/korkut-ata-turk-dunyasi-film-festivali-8-kasimda-baslayacak/2411124 (03/11/2021) www.korkutatafilmfestivali.com

 

 

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar