Türk Konseyi Gayriresmî Zirvesi Sonuç Bildirisi yayımlandı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Asırlık çınar Bozkurt İlham Gencer’le sanat ve siyaset bir arada   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö

Türk Konseyi Gayriresmî Zirvesi Sonuç Bildirisi yayımlandı

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin Gayriresmî Zirvesi, 31 Mart Çarşamba günü çevrim içi olarak düzenlendi. Zirvenin sonuç bildirisi Konsey’in web sitesinde yayımlandı.

1 Nisan 2021
Kâmil Engin

 

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin Gayriresmî Zirvesi, 31 Mart 2021 tarihinde çevrim içi düzenlendi.

 

Türk Konseyi Devlet Başkanları, ilkbahar ekinoksunu müjdeleyen, doğanın yenilenmesini ve yeni bir hayatın başlangıcını simgeleyen Nevruz Bayramını kutladı.

Zirveye katılan Devlet Başkanları, Türk devletleri arasındaki iş birliğini daha da derinleştirmeye yönelik taahhütlerini ifade etti.

Azerbaycan, Kazak, Kırgız, Türkçe ve Özbek dillerinde kabul edildiği belirtilen Bildiride, alınan önemli kararlardan bazıları ise şöyle yer aldı:

  • Kazakistan’ın Türkistan şehri, Türk dünyasının manevî başkentlerinden biri olarak ilan edildi.
  • Türk dünyasının diğer seçkin kadim şehirlerine, gelecekte rotasyon usulü temelinde benzer statünün verilebileceği konusunda mutabık kalındı.
  • Türk Konseyi’nin isminin değiştirilmesi girişimi desteklendi. Bu konuda, Dışişleri Bakanları ve Sekretarya’ya, 2021 sonbaharında Türkiye’de düzenlenmesi öngörülen 8. Zirvede alınabilecek bu karara temel teşkil edecek belgelerin hazırlanması talimatı verildi.
  • Türk Konseyi Uluslararası Ali Şir Nevai Ödülü tesis edilmesine karar verildi.

 

Türk Devletleri Devlet Başkanları Zirvesi hakkında geniş bilgiye ve Sonuç Bildirisinin tam metnine bu bağlantıdan ulaşılabilir.

Yorum yapın!

Comment *

  1. Hayırlı uğurlu olsun. Bu uğurda canlarını veren şehitlere rahmet. Çalıştaya katılan destek olan herkese saygı ve minnetlerimi sunuyorum.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları