Türk Ocakları’nın kuruluşunu anlatan “Kıvılcım” romanı çıktı

Yazar Metin Savaş'ın kaleme aldığı ve ülkemizin en eski sivil toplum kuruluşlarından Türk Ocakları'nın kuruluş hikâyesini konu alan "Kıvılcım" adlı roman, 25 Mart'ta Ötüken Neşriyat tarafından yayımlandı.


Paylaşın:

 

1965 doğumlu yazar Metin Savaş, hayatını memleketi Balıkesir’de sürdürüyor.

Yazar, her geçen yıl sayısı artan romanlarına, bugünlerde bir yenisini daha ekledi. Savaş’ın yeni eseri, yakın tarihimizin çok önemli bir devresini konu ediyor.

Kurucuları arasında dönemin önde gelen Türk aydınlarının yer aldığı, yirminci yüzyılın başında Türklüğe hizmet amacıyla kurulan ve yıllar sonra Budapeşte’den Kaşgar’a kadar ulaşan Türk Ocağının İstanbul’da başlayan kuruluş macerası, Metin Savaş’ın yeni eserinin ana konusunu oluşturuyor.

Yusuf Akçura, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Ziya Gökalp, Mehmet Emin Yurdakul, Hüseyinzade Ali Bey, Halide Edip Adıvar, “Kıvılcım – Türk Ocaklarının Romanı” adıyla okuyucuya ulaşan romanın figürlerinden birkaçı arasında yer alıyor. Metin Savaş’ın akıcı anlatımıyla yansıtılan dönemin idealist Türk aydınlarının hayat öykülerinin, bugünün Türk gençlerine yol göstereceğini ve romanın hak ettiği ilgiyle karşılanacağını ümit ediyoruz.

 

Kırım Haber Ajansı, Türk Ocakları’nın kuruluş yıl dönümü olan 25 Mart günü okuyucu ile buluşan kitabın yazarı Metin Savaş konuştu. Savaş, röportajda eserin ortaya çıkışı hakkında bilgiler verdi.

Yeni romanıyla amacının Türk Ocağı’nı Türk gençliğine tanıtmak ve sevdirmek olduğunu belirten Metin Savaş, Türk Ocağı’nın kuruluşu ile ilgili çalışmaya başlayınca korkuya kapıldığını, çünkü kendisini Ziya Gökalp, Hamdullah Suphi, Yusuf Akçura, Halide Edip gibi dev isimlerin arasında bulduğunu ifade ederek açıklamasına şunları ekledi:

“Türk Ocağı tarihine bakınca, sadece 190 Tıbbiyeli genç değil, bu işin içinde dev isimler var. Fakat, ağzımdan “evet” lafı çıktı. Bunun için çalışmaya başladım. Zor bir konu çünkü tek kişi yok. Türk Ocağının içinde yüzlerce isim var ve hepsi birbirinden entelektüel ve şöhretli isimler. Yazarlar, siyasetçiler, bunun üstüne o 190 Tıbbiyeli genç… Her birisi deli fişek her birinin hikayesi ayrı bir destan. Bunları nasıl yazacaksın? Bir yandan da, bunların hepsini romanıma koyamadım çünkü o zaman telefon rehberi gibi olacak. “Bir sürü şöhretli isim var hepsini nasıl aktaracağım?” dedim ve bir senteze gittim. Hüseyinzade Ali Bey’i merkeze oturttum. Zaten fikirde ondan çıkıyor. Hem İttihat Terakki hem de Türk Ocağı’nın fikir babası olduğu için onu merkeze oturttum. Onun etrafına da Tıbbiyeli öğrencileri yerleştirdim. Diğer isimlerde yeri geldikçe gözüküyorlar. Bu şekilde bir kurgu yaptım.”

Romana çalışırken Türk Ocaklarının tarihinde erkek karakterlerin yanında kadınların da önemli olduğuna dikkat çeken yazar, Halide Edip Adıvar, Müfide Ferit Tek gibi kadın karakterleri de ayrıca çalışma şansı elde ettiğini kaydetti.

Metin Savaş ile yapılan konuşmanın tamamına buradaki bağlantıdan ulaşılabilir.

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar