Türk Runik Yazı Günü Kutlandı

25 Kasım Türk yazısının deşifre ediliş günü Kazakistan'da kutlandı.


25 Kasım Türk yazısının deşifre ediliş günü Kazakistan’da kutlandı. Kazakistan’ın Başkenti Nur Sultan’da düzenlenen etkinlikte Türkologlar ve Türk Dünyasının çeşitli bölgelerinden bilim adamları katıldı. Ulu Budun derneği tarafından düzenlenen etkinlikte dernek başkanı Meruert Kurmangaliyeva konuşmasında “Türk yazısı, Türk halklarının birleşme temelini oluşturmaktadır. Amacımız kültür, sanat ve tarih aracılığıyla Türk devletlerini birleştirmektir. Gelecek yıl bu tür etkinliklerinin tüm Türk halkları tarafından da kutlanacağını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Almatı, Kızılorda gibi diğer bölgelerde de Türk dilini kutlama etkinlikleri düzenleniyor. Etkinlikte Kazak, Kırgız, Nogay, Türkmen, Altay, Uygur, Gagavuz, Tatar, Hakas Türklerinden temsilciler ve bilim adamları yer aldı. Türk yazısı ilk olarak 25 Kasım 1893’de Danimarkalı dilbilimci Wilhelm Thomsen tarafından deşifre edilmişti.

Kaynak: TRT AVAZ

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.