Türk Runik Yazı Günü Kutlandı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 523’üncü Bilgi Şöleni: Yaşadığımız su sıkıntısı ve su politikalarımız   • 522’nci Bilgi Şöleni: Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar meselesi

Türk Runik Yazı Günü Kutlandı

25 Kasım Türk yazısının deşifre ediliş günü Kazakistan’da kutlandı.

25 Kasım 2019
Kocafurkan Dinçaslan

25 Kasım Türk yazısının deşifre ediliş günü Kazakistan’da kutlandı. Kazakistan’ın Başkenti Nur Sultan’da düzenlenen etkinlikte Türkologlar ve Türk Dünyasının çeşitli bölgelerinden bilim adamları katıldı. Ulu Budun derneği tarafından düzenlenen etkinlikte dernek başkanı Meruert Kurmangaliyeva konuşmasında “Türk yazısı, Türk halklarının birleşme temelini oluşturmaktadır. Amacımız kültür, sanat ve tarih aracılığıyla Türk devletlerini birleştirmektir. Gelecek yıl bu tür etkinliklerinin tüm Türk halkları tarafından da kutlanacağını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Almatı, Kızılorda gibi diğer bölgelerde de Türk dilini kutlama etkinlikleri düzenleniyor. Etkinlikte Kazak, Kırgız, Nogay, Türkmen, Altay, Uygur, Gagavuz, Tatar, Hakas Türklerinden temsilciler ve bilim adamları yer aldı. Türk yazısı ilk olarak 25 Kasım 1893’de Danimarkalı dilbilimci Wilhelm Thomsen tarafından deşifre edilmişti.

Kaynak: TRT AVAZ

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları