Türkiye-Azerbaycan Vizyon Tiyatrosu, yeni mevsiminin ilk oyununu çocuklara ayırdı

İstanbul’da faaliyet gösteren Türkiye-Azerbaycan Vizyon Tiyatrosu, yeni mevsimin ilk oyununu takdim etti.


Azerbaycan

“Elmaların Sırrı” oyununun kadrosu

Bu konuda, oyunun yönetmeni Kemale Kemal, Azerbaycan’ın ulusal haber ajansı AZERTAC’a bilgi verdi.

“Elmaların Sırrı” adlı mevsimin ilk oyununun çocuklar için hazırlandığına dikkat çeken K. Kemal şunları belirtti: “Biz bu oyunu çocuklar sevinsin, gülsün diye hazırladık. Ancak Gence’de yaşanan hâdiseler ve orada çocukların öldürülmesi, küçüklerin gülüş seslerini kesmeye yöneldi. İşgalci Ermeniler bizim çocuklarımızın sevincini, gülüşünü onların ellerinden almak istiyorlar. Her Azerbaycanlı gibi biz buna izin vermeyeceğiz. Çocuklarımızın gülüş sesleri daha da yüksekten işitilecek. Cepheden aldığımız haberler ise gözyaşlarımızda kederle sevinç hissini birbirine karıştırdı. Otuz yıl Ermeni işgali altında olan ezelî Azerbaycan toprağı, hepimizin canının bir parçası Karabağımız geri dönüyor. Bu da bir kez daha şunu gösterdi ki, hiçbir kan yerde kalmaz. Halihazırda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve şanlı Azerbaycan Ordusu, Karabağ uğrunda şehit olan kardeşlerimizin intikamını almanın yanında, bütün bu yıllar boyunca gözü yolda kalan nice nice ana babaların yüreğine su serpiyor. Biz bu oyunumuzu dünya çocuklarına, Azerbaycanlı yavrularımıza adıyoruz. Yüreği pislikle çarpan herkes şunu bilsin ki, kimse çocukların gülüş seslerini kesemeyecek.”

Fuat Kazımov’un yazdığı piyesten sahneye koyulan oyunun yönetmeni Kemale Kemal, koreografı Şelale Coşkuntuna, müzik ve kostüm tasarımcısı Letafet Rafikkızı, menajeri ise Elşat Hakverdi’dir.

Kaynak: (https://azertag.az/xeber/Turkiye_Azerbaycan_Vizyon_Teatri_yeni_movsumun_ilk_tamasasini_usaqlara_hesr_edib-1617703 , 19/10/2020)

 

 

Oyunun Konusu

“Elmaların Sırrı” oyunu sizi masallar alemine götürecek. Ayı, tavşan ve ağaçkakanın arkadaşlığını anlatan bu oyunda, arkadaşına yardım etmek, sadakatli olmak gibi pozitif düşünceler aktarılıyor.

Dev’in büyücüden korkmayarak Orman bekçisini ve tavşanı kurtarmak için çıktığı bu sihirli yolda Ayı ve Ağaçkakan nasıl da sevinçliler. Birlikte bütün bu zorlukların üstesinden gelen bu arkadaşlar herkese birer örnektir. Gelin hepimiz birlik olalım ve bütün zorlukları beraber aşalım. Bu dünyada birlik en büyük güçtür.

 

Türkiye-Azerbaycan Vizyon Tiyatrosu

CSA Alternatif Sahne

Cumhuriyet Mah. Kazım Orbay Cad. No:3B / 207 Bomonti Park Çarşı
Şişli / İstanbul

0 212 230 56 57 / 0 530 628 65 93

csaalternatifsahne@gmail.com

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.