Türkiye Cumhuriyeti Kırgızistan’a seçimler için 100.000 dolar verecek – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Türkiye Cumhuriyeti Kırgızistan’a seçimler için 100.000 dolar verecek

Türkiye Kırgızistan’da yapılacak parlamento seçimleri için 100.000 dolar hibe hazırladı.

19 Eylül 2020
Alina Asanbekova ve Jyldyz Baiysova
Kırgızistan'da seçim
Kırgızistan parlamento seçimleri

Türkiye Kırgızistan’da yapılacak parlamento seçimleri için destek olarak 100000 dolar destek sağlayacak. seçimin adaletli ve şeffaf ortamda geçmesini sağlamayı amaçlayan söz konusu mali yardım 4 Ekim’de teslim edilecek. Haberi Kırgısiztan’ın “Azattık” haber sitesi Türkiye’nin Bişkek’teki Büyükelçiliği tasdik ettiğni bildirerek yayımladı.
100.000 dolarlık para seçmen kimlik ekipmanları, otomatik sandıklar ve monitörler satın almak için kullanılacak. Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) tarafından 21 Kırgız polisine seçim güvenliği konusunda eğitim verildi.
Türk vatandaşları AGİT Parlamento Seçim Gözlem Misyonu ve Türk Konseyi Uluslararası Gözlem Misyonunda görev alacak.
Kırgızistan’da Jogorku Keneş’in yedinci toplantısı için milletvekillerinin seçimi 4 Ekim’de yapılacak. 16 siyasi parti katılacağı seçimler için kampanya işleri 4 Eylül’de başladı.

***

(Kırgızistan lehçesinde)

Түркия Кыргызстандагы шайлоого жардам катары 100 миң доллар берет. Бул акчалай жардам 4-октябрга дайындалган парламенттик шайлоонун ачык-айкындуулугун жана ишенимдүүлүгүн камсыз кылуу максатында берилүүдө. Бул тууралуу “Азаттык” кыргыз кызматы Түркиянын Бишкектеги элчилигине таянып маалымдады.

100 миң доллар каражатка шайлоочуларды идентификациялоочу шайман, автоматтык урна жана монитордон турган жабдыктар сатылып алынат. Ошондой эле Түрк кызматташтык жана координация агенттиги (ТИКА) тарабынан кыргызстандык 21 милиция кызматкери “Шайлоо коопсуздугу тууралуу” тренингден өтүштү.

Маалыматка ылайык, ЕККУнун 4-октябрда өтө турган парламенттик шайлоого байкоочулар миссиясынын курамында жана Түрк кеңешинин Эл аралык байкоочу миссиясында түркиялык жарандар катышат.

Кыргызстанда Жогорку Кеңештин жетинчи чакырылышына депутаттарды шайлоо 4-октябрга дайындалган. Ага 16 саясий партия катышат. Шайлоо алдындагы үгүт иштери 4-сентябрдан тарта башталган.

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarların diğer yazıları: