Türkiye-Özbekistan ortak yapımı "Mendirmen Celaleddin" dizisi, Özbek televizyonunda yayımlanmaya başladı - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Yarışma   • 19 Mayıs Çağrısı

Türkiye-Özbekistan ortak yapımı “Mendirmen Celaleddin” dizisi, Özbek televizyonunda yayımlanmaya başladı

Türk tarihinin önemli isimlerinden ve Harzemşahlar Devleti’nin sonuncu hükümdarı Celâleddin Harzemşah’ın hayatını anlatan Türk-Özbek ortak yapımı dizi, 14 Şubat pazar günü Özbekistan Milliy TV kanalında seyirci ile buluştu.

18 Şubat 2021
Kâmil Engin

 

“Mendirmen Jaloliddin” (Ben Celaleddin’im) adlı dizinin genel yönetmenliğini Türkiye’den Metin Günay, yönetmenliğini ise Kazakistan’dan Nurgissa Almurat yapıyor.

Proje tasarımı ve prodüksiyonunu “Diriliş Ertuğrul” televizyon dizisinin yapımcısı Mehmet Bozdağ’ın üstlendiği dizi on üç bölüm olarak tasarlandı. Dizinin oyuncu kadrosunda Emre Kıvılcım, Yulduz Radjova, Rano Shodiyeva, Rayxoun Ulesanova, Tohir Sayidov, Saide Rametova, Gülenay Kalkan Ünlüoğlu, Cemal Hünal gibi isimler yer alıyor.

Dizi, pazar günleri Özbekistan’ın Milliy TV kanalında yayımlanacak.

Dizinin, daha sonra Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde de yayımlanması düşünülüyor.

Kaynak: Özbek-Türk ortak yapımı “Mendirman Celaleddin” Özbek izleyicilerle buluştu (15/02/2021)

Dizinin tarıtma filmi şu linkten izlenebilir: Mendirman Jaloliddin (Treyler)

 

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları