Türkiye ve Azerbaycan ortak filmler üretecek

Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov, yeni yılda Azerbaycan sinema endüstrisinin geliştirilmesi için yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bu çerçevede, Türkiye ile ortak filmler üretmeyi planladıklarını bildirdi.


Paylaşın:

 

Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov, 2021 yılı Hedefler ve Sonuçlar konulu basın toplantısında, yeni yılda Türkiye ile müşterek film çekimlerine başlanacağını bildirdi.

Anar Kerimov bu konuda şunları ifade etti: “Azerbaycan ile Türkiye, ortak filmlerin üretilmesini planlıyor. Türkiye kısa bir sürede sinema alanında gelişti, başarı kazandı. Bizim yönetmenlerimiz de Türk yönetmenlerinden geri kalmıyor. Ortak faaliyet ve tecrübe değişimini hedefliyoruz. Somut projeleri açıklayamam. Müzakereler devam ediyor. İşbirliğimiz, çekilen filmlerin Netflix vasıtasıyla yayımlanmasına da imkân verecek.”

Öte yandan, Kültür Bakanı Anar Kerimov, Azerbaycan’ın tanınmış şahsiyetlerinin hayatını konu alan filmler ve diziler üretileceğini bildirdi. Buna göre, tanınmış hayırsever ve işadamı Hacı Zeynelabidin Tağıyev’in (1823-1924) hayatını ve çalışmalarını anlatan bir dizinin çekilmesi de planlanıyor.

 

Kaynak: https://time.net.az/2021/12/28/az%C9%99rbaycan-filml%C9%99ri-netflix-%C9%99-cixacaq/ (28/12/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar