Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara karşı radikal planı

Iç politikada işsizlik, ekonomik buhran ve belediye seçimlerinden bunalan iktidar Suriyeli sığınmacıları sınırdışı etme gayreti içinde.


Suriyeli sığınmacılara karşı radikal plan

Türkiye Suriyeli sığınmacıları sınırdışı etmeye hazırlanıyor

(https://www.nytimes.com/2019/09/10/world/middleeast/turkey-syria-refugees-erdogan.html, Turkey’s radical plan: Send a million refugees back to Syria, 10/09/2019)

Amerikan New York Times gazetesinde çıkan haberde Türkiye’nin otobüsler ve polis araçları ile Suriyeli sığınmacıları ülke dışına çıkardığı bilgisine yer verildi.

Haber’deTayyip Erdoğan’ın yerel seçimlerde aldığı mağlubiyetin, işsizliğin ve kötü seyreden ekonominin Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara karşı tavrının değişmesinde büyük rol oynadığı belirtildi.

‌Türkiye’nin uzun süredir Suriye’de bir güvenli bölge oluşturma gayretinde olduğu ancak henüz somut adım atılamadığı, Tayyip Erdoğan’ın ise güvenli bölge olmaksızın Suriyeli sığınmacı meselesinin üstesinden gelinemeyeceği, aksi halde kapıları açıp Suriyeli sığınmacıları Avrupa’ya gönderme tehdidine değinilmiş.

Haberin devamında Gaziantep’in nüfus bakımından yüzde 20’sinin Suriyeli sığınmacı olduğu bu şehirde ve başka şehirlerde ucuz iş gücü olarak ekonomiye katkı sağladıkları belirtilmiş. Gaziantep belediye başkanı Fatma Şahin’in Suriyeli sığınmacılara karşı olumlu tavrında da hükümetin tutumunun değişmesi ile değişiklik yaşandığı Fatma Şahin’in sığınmacı hususunda kanunlara uymak zorunda oldukları sözleri haberde yer aldı.

‌Suriyeli sığınmacıların hâlâ Erdoğan’ı bir kahraman olarak gördükleri ancak yerel ve genel yönetimde meydana gelen işyeri tabelalarının Türkçe olması gibi tutum değişikliğinin Suriyelileri endişeye sevk ettiği belirtilmiş.

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.