Türkmen bilim insanlarından yeni keşif – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Türkmen bilim insanlarından yeni keşif

Türkmen kimyagerler, pamuk tohumlarından anti bakteriyel maddeler ve birleşikler elde etmeyi başardı.

28 Kasım 2020
Esra Çam
Türkmen bilim insanlarından yeni keşif

Türkmen bilim insanlarının pamuk tohumların üzerine yaptıkları laboratuvar çalışmaları sonucunda; dezenfekte edici özelliklere sahip oldukları ve havadaki damlacıklar ile bulaşan enfeksiyonlara ve “gastrointestinal” sistem hastalıklarına neden olan mikroorganizmalar üzerinde etkili oldukları keşfedildi.
Ayrıca Türkmen kimyagerler, yerel hammaddelerden elde edilen yeni bir element olan “iyodom”u sentezleyebildi. Bu antiseptik, vücut hücreleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip değildir ve bu nedenle yeni bir elementin keşfi olabileceği ileri sürüldü.
Türkmenistan Sağlık ve Tıp Endüstrisi Bakanlığı Devlet Sıhhi ve Epidemiyoloji Servisi Halk Sağlığı ve Beslenme Merkezi tarafından yapılan araştırmalar “iyodomalin”in, dünya çapında yaygın olarak etkili bir antiseptik olarak kullanılan “iyodinol” ile aynı özelliklere sahip olduğunu gösterdi.
(Kaynak: https://turkmenportal.com/blog/32481/turkmenskie-himiki-sdelali-unikalnye-otkrytiya-v-oblasti-polucheniya-bezopasnyh-dlya-cheloveka-antiseptikov 28.11.2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları