Türkmen masallarının artık bir internet sitesi var

Türkmen masallarının yer aldığı bir internet sitesi kuruldu.


 

Türkmenistan

Türkmen masalları

Türkmenlerin kültürel mirasının birer parçası olan masallara kolay erişim imkanı sağlanabilmesi için Tasinhorjun.org adlı bir internet sitesi kuruldu.

Sitede şu anda kırktan fazla masal yer alırken yeni masalların da zamanla eklenmeye devam edeceği bildirildi.

Türkmen Türkçesiyle internet sitesinde yer alan masallar, anonim masallar ve yazarların kaleme aldıkları masallar şeklinde sınıflandırılmış. Yazarların yer aldığı masallar bölümünde; Berdi Kerbabaev, Aman Kekilov, Kayum Tanrıgulyev, Kerim Gurbannepesov gibi ünlü Türkmen yazarların eserleri yer alıyor.

Sitede ayrıca masallar okunduktan sonra bilgilerin test edebileceği bir de test bölümü mevcut. Kullanıcıların rahatlıkla kullanabileceği sitede, masallar hem çevrim içi olarak okunabilir hem de pdf formatında cihazınıza indirilebilir.

Türk kültürünün somut olmayan kültürel miraslarından biri olan masalların elektronik ortama taşınması ve kolay erişim sağlanması, Türkmen kültürünün genç kuşaklara aktarımı açısından büyük önem arz etmekte. Masalların dijital çağda yeni bir kültür ortamında yer alması aynı zamanda diğer Türk devletleri için de bir örnek teşkil etmektedir.

Kaynak: (https://turkmenportal.com/blog/31344/v-turkmenistane-zapushchen-sait-s-turkmenskimi-skazkami 17.10.2020)

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.