Türkmenistan’da bankalardan döviz çekimi yasaklandı

Türkmenistan’da Koronavirüsü ve düşen enerji fiyatları sonrasında ekonomik çöküşü engellemek için döviz çekimi yasaklandı.


Türkmenistan

Türkmenistan ekonomik yıkım endişesiyle döviz çekimi yasaklandı.

Banka yetkilileri basına anonim olarak verdikleri demeçlerde Türkmenistan Merkez Bankası’ndan konuya dair sözlü bir emir aldıklarını belirttiler. Buna göre döviz hesabı olanların sadece Türkmen manatı şeklinde paralarını çekebilecekleri açıklandı. Ayrıca maaşını döviz şeklinde alan ve uluslararası kurumlarda çalışanlar da sadece manat şeklinde paralarını alabilecek.

Türkmenistan Merkez Bankası 2015 yılında 1 doları 3,5 Manata eşitlemişti. Dalgalı kurun bulunmadığı ülkede karaborsada ise doların değeri 5 kat daha fazla. Ocak 2016’dan beri ülkede döviz bozdurmak ve ya satın almak ise yasak. Geçen ay Türkmenistan döviz üzerindeki kontrolünü, yaşanan enerji krizi sonrasında sıkılaştırdı. Enerji ihracatına dayalı bir ekonomiye sahip olan ülke, enerji fiyatlarında yaşanan büyük düşüşten olumsuz etkilendi.

Kaynak:QHA

Yazar

Mete Korkmaz

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar