Türkmenistan’da gazeteler ve dergiler dijitalleşiyor

Türkmenistan’da 2021 yılından itibaren bazı gazeteler ve dergiler birleştirilerek dijitalleşecek.


Türkmenistan’da gazete ve dergiler dijitalleşiyor.

Türkmenistan’da hem kağıt ve paradan tasarruf etmek hem de aynı bilgilerin yer aldığı yayımların sayısını azaltmak amacıyla bazı gazete ve dergilerin birleştirilip dijitalleşeceği bildirildi. Alınan bu kararın 2021 yılından itibaren uygulanacağı ve yalnızca emeklilerin kağıt gazete ve dergilere abone olabileceği de açıklandı.
ORIENT’e göre, “Ülkede yayınlanan gazete ve dergilerin ana kısmı da elektronik formattadır, bu nedenle kağıt formunda ve içeriğinde benzerlik sorunu vardır.” Ajans, İnternet ve mobil uygulamaların gelişmesiyle birlikte gazete okumanın yorucu olduğunu, satışlarının düştüğünü ve reklamcıların da basılıdan internete geçtiğini belirtti.
Özellikle “Mugallymlar Gazeti” ve “Türkmen Dili”nin yazı işleri ofisleri birleştirilecek. “Watan” ve “Galkynş”in birleşmesi 120 ton kağıt tasarrufu sağlayacak ve “Diyar” ile “Vozrojdenie”nin birleşmesi 3,7 ton daha tasarruf sağlayacaktır.
Alınan bu karar ile birlikte yazı işleri kadrosu işten atılmayacak ancak gazete ve dergi fiyatlarının artacağı açıklandı. 2021 yılı için elektronik ortamda gazete ve dergilere abonelik ücreti 60 manat (yaklaşık 17 $) olacağı tahmin edilirken tüm sürümlere, bir akıllı telefona veya bilgisayara yüklenen özel bir uygulama aracılığıyla erişilebileceği de belirtildi.

(Kaynak: https://www.kun.uz/news/2020/11/27/turkmanistonda-qogozni-tejash-uchun-bosma-nashrlar-birlashtiriladi)

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar