Türkmenistan’da kadın keçe ustaları yarıştı

Aşkabat’ta kadın keçe ustaları hem keçe yapımında hem de keçe yapımı etrafında oluşan sözlü gelenekte hünerlerini sergiledi.


 

Türkmenistanlı kadın keçe ustaları yarıştı

Aşkabat’ta, Kadın Sendikası Merkez Konseyi ve Türkmenistan Ulusal Sendikalar Merkezi İşbirliği tarafından  kadın keçe ustalarının katıldığı yarışma düzenlendi.
Etkinliğe, yarışmanın vilayet etaplarını kazananlar katıldı. İlk turda yarışmacılar, keçe hazırlama (toplama, çentikleme, tarama, yün boyama vb.) ile ilgili çalışmalar yapmak ve keçe yapmak için gerekli aletlerin kullanımı hakkında bilgilerini aktardı. Yarışmacılar, her bölgenin kendine has özelliklerini ve geleneksel keçe desenlerini yarışmada sergiledi. Ak tüynük, kızıl tüynük, gözenek, saylan, sekiz goçak, gelin barmak gibi geleneksel keçe desenleri ve Hintçe goçak, içanağzı, parmak gibi desenler yarışmada yer aldı.

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan keçenin yapım aşamasında  etrafında sözlü gelenek de oluşmakta ve yaşatılmaktadır. Çadır örtüsünden, giyeme kuşama kadar pek çok ihtiyacı gidermeye çalışan kadınlar, bir yandan keçeyi işleyerek kullanılabilir hale getirirken bir yandan da türküler, fıkralar, bilmeceler, masallar vb. pek çok sözlü anlatı türünü icra etmektedir. Bu nedenle yarışmanın üçüncü turunda; keçe el sanatının tarihi, efsaneler, fıkralar, koşmalar, katılımcılarının performansı yer aldı.
Birincilik ödülü, Ahal ve Balkan vilayetlerinden katılan yarışmacılar tarafından paylaşıldı. İkincilik ödülü,  Meryem ve Lebap vilayetlerinden kadın keçe ustalarının oldu.  Üçüncülük ödülü  ise Daşoğuzlu yarışmacı kazandı.
Kazanan yarışmacılara, Türkmenistan Kadınlar Birliği Merkez Konseyi tarafından teşekkür belgeleri ve Türkmenistan Ulusal Sendikalar Merkezi tarafından hediyeler verildi.
(Kaynak: https://turkmenportal.com/blog/32183/v-ashhabade-sostoyalsya-zaklyuchitelnyi-etap-nacionalnogo-konkursa-po-iskusstvu-valyaniya-koshmy 18.11. 2020)

Yazar

Esra Çam

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar