Türkmenistan’da sanal müze açılacak – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Türkmenistan’da sanal müze açılacak

Türkmenistan’da kültürel mirasın sergileneceği sanal müze açılacağı duyuruldu.

17 Eylül 2020
Esra Çam
Sanal müze
Türkmenistan’da sanal müze

 

Türkmenistan’da bu yıl Aralık ayında 25.si kutlanacak olan daimi tarafsızlık statüsünün yıldönümünde, müzelerdeki tarihi değerlerin dijital ortamda sergilenmeye başlayacağı Bakanlar Kurulu toplantısında duyuruldu.
Kültür ve Medyadan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mahrijemal Mammedova, ülkedeki müze değerlerinin yer aldığı tek bir elektronik veri tabanı ve aynı zamanda elektronik bilet satış hizmetinin yapılacağı ülkedeki büyük müzelerin resmi internet sitelerinin oluşturulduğunu bildirdi.
Türkmenistan’daki “Sanal Müze” projesi hazırlayan uzmanlar, dünyadaki sanal müze örneklerine dayanarak projeyi geliştirdi. Devlet Kültür Merkezi Müzesi’nde iki sergi salonunda ilk hazırlık ve kontrol gerçekleştirildi.
Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, ülkenin zengin kültürel mirasını tanıtmak için dijital teknolojilerin kullanılmasının önemini vurguladı.

Berdimuhamedov, “Sanal Müze” projesinin uygulanması ve genel olarak sanal turizmin düzenlenmesi, kültür merkezlerimize gelen ziyaretçi sayısını önemli ölçüde artıracak ve birçok vatandaş eserleri sanal olarak ziyaret edecek.” dedi ve modern teknolojinin aktif olarak kullanılması konusunda talimat verdi.
Kaynak: (https://turkmenportal.com/en/blog/30309/virtual-museum-to-be-launched-in-turkmenistan-to-mark-25th-anniversary-of-neutrality 11.09.2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları