Türkmenistan’da yeni su rezervleri keşfedildi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Türkmenistan’da yeni su rezervleri keşfedildi

Türkmenistan’da yapılan araştırmalar neticesinde, ülkedeki pek çok yerleşim yerindeki su ihtiyaçlarını karşılayacak su rezervleri bulundu.

15 Kasım 2020
Esra Çam
Türkmenistan’da yeni su rezervleri keşfedildi.

Türkmen Jeoloji (Turkmengeologiya) Devlet Kurumunda görevli hidrojeoloji mühendislerinin yaptığı araştırmalar sonucunda; Gurbansultan, Uçkepderi meydanında ve Daşoğuz vilayeti Gubadağ etrabı Dostluk Meydanı’nda yer altı tatlı su kaynakları keşfedildi.
Uzmanlara göre bulunan yeni su kaynakları Çopanyar ve Çağatay, en yakın kırsal yerleşim yerlerinin -Sharlauk, Dostluk, Ak-Altın, Başdeş, Akzıberlik ve Gumlı- nüfusuna içme suyu sağlamada önemli bir rol oynayacak.
Serdar etraptaki Balkanabat hidrojeolojik araştırmalarda da  Çukur yatağında yer altı tatlı su kaynakları ortaya çıkarıldı. Bu kaynaklarla, Hacigala, Çukur, Bendesen, Ajidere gibi büyük kırsal yerleşimlere içme suyu sağlanacak.
Makhtumkulu etrabındaki Archalı sahasında yapılan araştırmalar neticesinde ise Çukur-Yurt, Kone-Kesir, Daina köylerine su kaynağı sağlanacak.
(Kaynak: https://turkmenportal.com/blog/32102/v-turkmenistane-vyyavleny-novye-zapasy-presnoi-vody 15.11.2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları