Türkmenler PKK Yüzünden Evlerine Gidemiyor

IŞİD PKK gibi terör örgütleri yüzünden yurtlarından ayrı kalan Türkmenler vatanlarına geri dönme konusunda güvenlik problemleri yaşıyor. Irak Türkmen Cephesi Irak Kürt Bölgesel Yönetimi sorumlusu Aydın Maruf konu hakkında açıklama yaptı. Maruf, Erbil’de diğer etnik gruplarla yaptığı görüşmede Türkmenlerin Ezidilerin yaşadığı sorunun aynısını yaşadığını belirtti. Maruf “Sincar bölgesinde zorla göç ettirilen Ezidilerin, büyük bir bölümü […]


IŞİD PKK gibi terör örgütleri yüzünden yurtlarından ayrı kalan Türkmenler vatanlarına geri dönme konusunda güvenlik problemleri yaşıyor. Irak Türkmen Cephesi Irak Kürt Bölgesel Yönetimi sorumlusu Aydın Maruf konu hakkında açıklama yaptı.

Maruf, Erbil’de diğer etnik gruplarla yaptığı görüşmede Türkmenlerin Ezidilerin yaşadığı sorunun aynısını yaşadığını belirtti. Maruf “Sincar bölgesinde zorla göç ettirilen Ezidilerin, büyük bir bölümü geri dönemedi. Sincar’da bazı yasa dışı silahlı gruplar (PKK) bölgeyi işgal etti. Bu gruplar (PKK) Ezidilerin geri dönüşlerine izin vermiyor.” ifadelerini kullandı.

Maruf PKK terör örgütünün sebep olduğu güvenlik problemini “Ezidilerin çektiği sıkıntısının aynısını Türkmenler de Telafer’de çekiyor. Türkmenler, oradaki güvenlik sorunları nedeniyle evlerine dönemiyorlar. Gelecek günlerde bu konuda aktif projelerimiz olacak.” ifadeleriyle anlattı.

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.