Türk akademisyenlerinden Ukrayna işgaline dair açık mektup

Avrasya, Doğu Avrupa, Ukrayna ve Kırım ile ilgili Türk bilim insanları tarafından hazırlanan açık mektup, 19 Mart gününden itibaren Kırım Araştırmaları Ağının web sitesinde akademisyenlerin imzasına açıldı. Konuya ilişkin hazırlanan açıklama metni ile imza formunu sunuyoruz.


Türk akademisyenleri Türk ve dünya kamuoyuna Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına dair açık mektup yayımladı.

“Rusya Federasyonu’nun bütün uluslararası kurallara aykırı olarak, tamamen emperyal bir anlayışla Ukrayna Devleti’nin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ortadan kaldırmayı hedefleyen saldırısına şiddetle karşı çıkıyoruz ve bu saldırıyı kınıyoruz. Her gün binlerce masum insanın ölümüne, yaralanmasına ve vatanlarını terk etmelerine sebep olan bu insanlık dışı saldırıların sorumlusu olan Rusya Federasyonu’nun bir an evvel durdurulması ve başta Vladimir Putin olmak üzere Rusya Devleti yöneticilerinin işledikleri insanlık suçu nedeniyle uluslararası mahkemelerde yargılanmaları gerekmektedir.

Bu savaşta, 2014’teki Kırım’ın işgaline karşı Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü açıkça ve korkusuzca savunan Kırım Tatar halkı da büyük tehlike altındadır. Unutulmamalıdır ki Rusya 2014’ten itibaren Kırım’ı yeniden sömürgeleştirmeye başlamış, bir milyona yakın Rus’u yarımadaya yerleştirmiş, bu işgale karşı çıkan Kırım Tatar halkını devlet terörüne maruz bırakmış ve bırakmaya da devam etmektedir. Savaş sonrası yapılacak anlaşmada Kırım’ın Rusya Federasyonu’na feda edilmesi soydaş ve Müslüman Kırım Tatarlarının bir millet olarak yok oluşuna neden olacaktır. Bunu kabul etmek mümkün değildir.

Kaba güçle hareket eden Rusya’nın hedefine ulaşması, Ukrayna ve Kırım üzerinde egemenliğini kabul ettirmesi Türkiye’nin ve bölgenin güvenliği için de büyük bir tehdit oluşturacaktır. Bunun engellenebilmesi için Türk ve dünya devletlerinin Ukrayna’ya ellerinden gelen yardımı yapmaları gerekmektedir. Aynı şekilde, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün muhakkak Donbas bölgesi ve Kırım’ı da ihtiva edecek ve Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının hukukunu tamamıyla tanıyacak şekilde tesisi vazgeçilmez bir zarurettir.

Vatanlarını ve bağımsızlıklarını savunmak için canlarını veren kahraman Ukrayna ve Kırım Tatar halkının yanında olduğumuzu duyuruyor ve demokrasi ve özgürlük taraftarı Türk ve dünya kamuoyunu Ukrayna’nın haklı mücadelesinin yanında olmaya çağırıyoruz.”

İmza Formu için bağlantı: https://docs.google.com/forms/d/1vn40Q1KcM6OfwkX6fYytq9qqLCqTMi1t2jkRT5GcbnQ

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar