Ulupamir’deki Kırgız Türklerine karşı ırkçı paylaşım – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Ulupamir’deki Kırgız Türklerine karşı ırkçı paylaşım

Van’ın Ulupamir köyünde yaşayan Kırgız Türkleri ilgili Twitter’da kin ve nefret dolu ifadeler kullanıldı. Gelen tepkiler üzerine Twitter hesabının sahibi özür mesajı yayınladı.

18 Mayıs 2020
A. Selim Babaoğlu
Ulupamir'deki Kırgız Türklerine yönelik düşmenlık
Ulupamir’in Kırgız Türkleri

Van’ın Ulupamir köyünde yaşayan Kırgız Türklerine karşı Twitter’da kin ve nefret dolu ifadeler kullanıldı. Twitter iki hesap Van’ın Erciş ilçesinde yapılması planlanan hidro elektirik santralinin (HES) Ulupamir köyünden geçmesini, burada yaşayan Kırgız Türklerinin hepsinin sular altında kalarak ölmesini istedikleri şeklindeki ifadeleri büyük tepki çekti.
Twitter hesaplarından kin kusan kişi ya da kişiler gelen tepkilerin ardından geri adıma atarak Ulupamir köyü sakinlerinden özür diledi.

Türk Ceza Kanununun 216. maddesi kapsamında halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu kapsamında değerlendirilecek ifadeler şikayete bağlı suçlardan sayılmıyor. Dolayısıyla bu suç savcılık makamlarınca resen soruşturulacak suçlar arasında. Ulupamir köyü sakini Kırgız Türkleri ise diğer yasal haklarının da saklı olduğunu dile getirdiler.

***

(Kırgızistan lehçesinde)

Вандагы Улуу Памир айылында жашаган кыргыздарга каршы Твиттерде жек көрүүчүлүк менен жазылган сөздөр айтылды. Твиттердеги эки аккаунтун Ван шаарынын Эржиш районунда курула турган ГЭСтин Улупамир айылынан өтүүсүн, анда жашаган бардык Кыргыз түрктөрү суу астында калып өлүүсүн каалайбыз деген билдирүүлөрү чоң реакция жаратты.
Твиттердеги бул жек көрүүгө толгон бул аккаунттун артында турган адам (балким адамдар) реакциядан кийин артка чегинип, Улуу Памир айылынын тургундарынан кечирим сурады.

Адамдарды жек көрүүгө жана кастыкты козутууга түрткөндүгү үчүн Түркиянын Жаза кодексинин 216-беренесинин алкагындагы баа бериле турган билдирүүлөр даттануулар катары каралбайт. Демек, бул кылмыш прокуратура органдары тарабынан кызматтык териштириле турган кылмыштардын бири. Экинчи жагынан, Улуу Памир айылынын тургундары кыргыз түрктөрү алардын башка мыйзамдуу укуктары коргоого алынганын билдирди.

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları